Domáce Politika Top

Bude sa voliť ešte raz. SaS chce aj napriek včerajšiemu fiasku Galka za podpredsedu parlamentu

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Včerajšia voľba podpredsedu parlamentu dopadla katastrofálne. Teda ako pre koho. Mnohí s nezvolením Ľubomíra Galka spokojní neboli, iní sa zrejme z toho tešili. Na rade je tak opakovaná voľba. Tá by ale opäť mohla skončiť fiaskom. Dôvod je jasný, nie všetci si vedia Galka na stoličke podpredsedu Národnej rady SR predstaviť. Kauza s údajným odpočúvaním novinárov sa s ním stále vlečie.

 

Na rad tak príde opakovaná voľba. Ako nás informoval riaditeľ odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Národnej rady Tomáš Kostelník, v tejto chvíli termín ešte nie je stanovený. Hovorca z SaS Róbert Buček pre Glob.sk dnes potvrdil, že zatiaľ sa nič nemení a aj v opakovanej voľbe navrhnú Galka za podpredsedu parlamentu.

Či ho ale v opakovanej voľbe zvolia, je otázne. Kritika sa na neho valí totiž z každej strany. V strane SaS panuje napätá atmosféra a tak niektorí členovia môžu byť proti jeho zvoleniu. Koalícia má zase problém s pôsobením Ľubomíra Galka na čele rezortu obrany počas vlády Ivety Radičovej. Vtedy ho najviac poznamenala kauza údajného odpočúvania novinárov “vojenskými tajnými”. Viac sa o tejto kauze dočítate TU.

 

Galko mal ako minister obrany problém. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

OĽaNO na ich strane

Strana SaS bude mať tak, ako včera, aj v opakovanej voľbe podporu hnutia OĽaNO. ,,Hnutie OĽANO rešpektuje dohodu opozičnej rady, to znamená, že podporí ktoréhokoľvek kandidáta, ktorého strana SaS nominuje,” povedal pre Glob.sk hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

Ako nás informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová, ich strana dala poslancom pri opakovanej voľbe voľnú ruku.

Strana Smer-SD bude v prípadne opätovnej nominácie Galka stále proti. ,,Stanovisko strany SMER-SD k nominácii pána Galka je jasné a nemenné,” informoval Glob.sk hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

Z vlastných radov

Ešte pred včerajšou tajnou voľbou vyzeralo všetko v úplnom poriadku. Podľa ideálneho scenára sa mal podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko stať novým podpredsedom Národnej rady. Tesne pred voľbou Glob.sk zistil, že Galko nemá dostatočnú podporu. Podľa našich informácií mali s Galkom problém nielen koaliční poslanci, ale aj niektorí vlastní kolegovia. Dohodnúť sa mali údajne na tom, že Galko ich hlasy nedostane. Na to, aby Galko zasadol do kresla podpredsedu parlamentu, potreboval v tajnej voľbe získať nadpolovičnú väčšinu všetkých poslancov. To sa mu však nepodarilo.

Naplnil sa teda scenár, ktorý určite nebol podľa jeho predstáv. Situáciou, ktorá nastala pred voľbou, že ho niektorí členovia strany SaS nepodporia, sa nechcel zaoberať. Ako ale povedal, za jeho nezvolením bola vraj koalícia „Ukazuje sa, že v tomto parlamente neplatí už vôbec nič, len hrubá sila, za ktorou stojí zášť, nenávisť a nedodržiavanie akýchkoľvek dohôd. Neplatí tu žiadna politická kultúra, ani zvyklé právo. Treba to vydržať do volieb. Treba to dobojovať s touto korupčnou koalíciou a treba ísť ďalej. Ľudia si na túto voľbu urobia názor sami,” rozhorčil sa Galko po hlasovaní.

Samotná strana SaS nešetrila vlnou kritiky na Smer-SD. ,,Žiaľ, ukázalo sa, že väčšina poslancov, predovšetkým zo strany Smer-SD, absolútne popiera právo najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany vybrať si svojho kandidáta na post podpredsedu Národnej rady SR,” informoval po voľbe hovorca strany Róbert Buček. Smer-SD už včera pred hlasovaním avizoval, že Galka v žiadnom prípade nepodporí.

 

SaS nešetrila kritikou na stranu Smer-SD. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Lukratívny post

Ľubomír Galko by si ako podpredseda parlamentu prilepšil. Okrem poslaneckého platu, by dostával aj mesačný funkčný príplatok vo vyške 331,94 eura. Tiež by mal nárok na vozidlo s vodičom. Ako podpredseda by mohol riadiť schôdze v čase neprítomnosti predsedu parlamentu a plniť jeho úlohy. Podpredseda tiež môže mať slovo, kedykoľvek o to požiada.

 

Galéria
Časť vedenia SaS združená okolo Galka prišla na rokovanie Republikovej rady s vlastnou kandidátkou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next