Spoločnosť Domáce

Budúci rok Národný kontrolný úrad preverí systém duálneho vzdelávania či oddlžovanie nemocníc

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR v budúcom roku preverí systém duálneho vzdelávania, odmeňovanie učiteľov na základných školách, oddlžovanie zdravotníckych zariadení, fungovanie sociálnych podnikov či efektívnosť opatrení zameraných na zadržiavanie vody v krajine. TASR o tom informovala riaditeľka Odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ SR Janka Burdová.

 

Úrad plánuje podľa jej slov na budúci rok uzavrieť aj výsledky preverovania pripravenosti štátu na boj s infekčnými chorobami, epidémiami, komplexnej starostlivosti o regionálne mosty či procesu prideľovania asistentov učiteľa deťom so špeciálnymi potrebami.

Témy kontrolných akcií na rok 2021 vychádzajú z ôsmich prioritných oblastí pre roky 2021 až 2023. „Oproti predchádzajúcemu obdobiu pribudla medzi strategické priority kontrolórov téma právneho štátu. Pri stanovovaní priorít analytici NKÚ zohľadňujú riziká nedostatočného čerpania európskych fondov a tiež slabej prepojenosti stratégií s cieľmi na nižších úrovniach,“ ozrejmila Burdová.

NKÚ SR zároveň avizuje pokračovanie v kontrolách zameraných na hospodárenie štátnych podnikov. Taktiež skontroluje napĺňanie kľúčových ukazovateľov zadefinovaných v národných IT projektoch, ako je informatizácia súdnictva.