Politika Spoločnosť Domáce Top

Budúcnosť Bratislavy je v rukách občanov. K urnám prichádzajú v hojnom počte

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Hlavné mesto je od rána na nohách. Dnes Slováci rozhodujú o tom, kto povedie ich mestá a obce. Boli sme sa pozrieť v uliciach Bratislavy, kde občania diskutovali najmä o kandidátoch na primátora. Redakcia sa vybrala do niekoľkých základných škôl, kde voliči môžu dať hlas svojim favoritom. 

 

Slováci opäť raz zažívajú víkend, ktorý patrí voľbám  – tentokrát do orgánov samosprávy obcí a miest. Občania môžu voliť už od 7:00 do 22:00. Autá zapĺňajú parkoviská pri volebných budovách. Ľudia sa pred miestnosťami radia, ako a koho voliť.

Obyvatelia Bratislavy si dnes môžu okrem starostov mestských častí, poslancov mestských a miestnych zastupiteľstiev vybrať aj primátora mesta. Tými najhorúcejšími kandidátmi sú súčasný primátor Ivo Nesrovnal, Matúš Vallo a Václav Mika. Okrem nich bojujú o kreslo aj Viktor Béreš, Jaroslav Brada, Ján Mrva, Iveta Plšeková, Roman Ruhig, Andrej Trnovec a Miroslav Vetrík.

Na jednej zo základných škôl v mestskej časti Staré Mesto prebiehajú voľby bez problémov. ,,Z rána sme tu mali troška pokojnejšie, potom začali prichádzať prví voliči okolo pol ôsmej. Ako sa blížil obed, postupne prichádzali aj mladí ľudia,‘‘ povedal predseda volebnej komisie Emil Compeľ. Dodal, že vekový priemer voličov sa čoraz viac znižuje.

Staromešťanom nie je osud ich mesta ľahostajní. Podľa mnohých by nový primátor mal byť človek, ktorý urobí niečo pre Bratislavu. Dôležitým kritériom sú pre nich najmä skúsenosti. ,,Niektoré veci sa podarili, niektoré nie, ale je treba ešte veľa toho urobiť. Mal by to byť určite dobrý manažér,” podotkla Staromešťanka Jarmila. Volička Klára tiež nepovedala konkrétne meno, ktoré do volebnej urny vhodila, ale podľa nej ,,by mal byť primátor ochotný vybaviť každý problém”.

Občianka Janka by chcela, aby bol opätovne zvolený súčasný primátor mesta Ivo Nesrovnal. ,,Máme taký problém, ktorý musí on dokončiť, to sú reštitučné byty.”

 

Staromešťanom nie je osud ich mesta ľahostajní. Zdroj: archív

 

Voľby prebiehajú aj v bratislavskej mestskej časti Petržalka. Konkrétne na Paneurópskej vysokej škole je účasť vysoká. Prevažujú najmä starší obyvatelia mesta. Petržalčanka Helena mala vo svojej voľbe na primátora jasno. ,,Tak určite Václava Miku. Je najschopnejší, má obrovské skúsenosti, vyzerá taký otvorený človek zatiaľ. Dúfam, že nepatrí k takým nejakým podvodníkom. Má moju dôveru z toho, čo urobil napríklad v televízii o tom folkóre. Prebudil sebavedomie ľudí na Slovensku,” podotkla Helena. Jej manžel súhlasil s Helenkinim názorom a tiež dal hlas Václavovi Mikovi.

Kandidáta na primátora Bratislavy Václava Miku volil aj pán Jozef. ,,Podľa mňa nie je skorumpovaný. Zatiaľ”, zdôraznil.

Petržalčanka, ktorá ale nechcela byť menovaná, váhala medzi Ivom Nesrovnalom a Matúšom Vallom. ,,Nejako sme sa doma poradili a volili sme Matúša Vallu. Je mladší a preto sa nám zdá taký priebojnejší a za tie štyri roky sme čakali, že Nesrovnalovi sa podarí urobiť viac.” Skonštatovala, že súčasný primátor Nesrovnal si všetko nechal na poslednú chvíľu.

 

Voliči volia aj na Paneurópskej vysokej škole. Zdroj: archív

Predsedníčka volebnej komisie na Základnej škole v Ružinove Oľga Ježíškova opísala náladu okolo volieb ako veľmi pokojnú, ,,zúčastňuje sa vysoký počet voličov, chodia starší, ale aj mladší občania”.

Ružinovčania si za primátora Bratislavy predstavujú slušného, ,,vzdelaného a nepodplatiteľného človeka,” povedala Milena, ktorá volila Matúša Valla. Jej známa Jaroslava však hneď upozornila, že ,,to sa uvidí, pretože takých je málo, otázka je, či vôbec”.

 

Aj obyvatelia mestskej časti Ružinov prišli dať hlas svojim favoritom. Zdroj: archív

Ako sme informovali, Slováci dnes rozhodujú o tom, kto povedie ich mestá a obce. Ako hlasovať, si môžete pozrieť TU.

Výsledky čoskoro

Dnešné komunálne voľby sú prvé, ktoré sa riadia novou volebnou legislatívou, zákonom o volebnej kampani a zákonom o podmienkach výkonu volebného práva.

O priebežných výsledkoch hlasovania bude informovať Štatistický úrad na stránke www.volbysr.sk, a to od skončenia hlasovania.

Definitívne výsledky volieb budú zverejnené bezprostredne po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán, predpokladá sa, že najskôr v nedeľu popoludní.

Posledné riadne obecné voľby sa konali 15. novembra 2014 a riadili sa ešte starou legislatívou, a to samostatným zákonom o voľbách do orgánov samosprávy obcí.

 

Galéria
Zdroj: archív
Počet voličov stále pribúda. Zdroj: archív
V každej budove si môžu voliči prečítať pokyny. Zdroj: archív
Voliči dnes rozhodujú o tom, kto povedie ich mestá a obce. Zdroj: archív
Voliči volia aj na Paneurópskej vysokej školy v Petržalke. Zdroj: archív
Zdroj: archív
V každej budove si môžu voliči prečítať pokyny. Zdroj: archív
Zdroj: archív
Voliči dnes rozhodujú o tom, kto povedie ich mestá a obce. Zdroj: archív
V každej budove si môžu voliči prečítať pokyny. Zdroj: archív
Zdroj: TASR / Marko Erd
V posledných komunálnych voľbách kandidoval na post primátora Bratislavy. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
navigate_before
navigate_next