Zahraničné Spoločnosť Top

Bulharsko obchoduje s pasmi EÚ. Brusel je bezmocný

Bulharsko obchoduje s pasmi EÚ. (ilustračné foto/pixabay)

SOFIA/BRATISLAVA – Bulharskom otriasa škandál. Za posledných päť rokov získalo v krajine až 40-tisíc Macedóncov a Albáncov občianstvo a to na základe falošných potvrdení o ich pôvode. Brusel však nemá žiadne páky, aby tomu zabránil.

Škandál s pasmi prepukol v roku 2016. Keď na to vtedajšia riaditeľka Rady pre štátne občianstvo Kaťa Mateva prišla, spustila poplach. Zistila totiž, že Albáncom a Macedóncom boli za úplatky vystavené falošné potvrdenia o bulharskom pôvode, i keď nemali v krajine žiadne korene. Riaditeľka začala vydávanie nových potvrdení blokovať, čím si vytvorila veľkých nepriateľov.

Vyhodili ju a izolovali

Mateva pred súdom vypovedala, že človekom, ktorý mal z toho najväčší prospech, bol macedónsky Bulhar a šéf malej nacionalistickej strany Krasimir Karakačanov. Vzápätí prišla odplata. Dostala výpoveď a odvtedy si nemôže nájsť prácu. “Som úplne izolovaná. Kto sa so mnou rozpráva, príde o prácu,” povedala právnička pre Die Presse. Výpoveď v práci dostal aj jej manžel a takisto sa stal nepriateľom štátu.

Opatrenia na upokojenie verejnosti

Právnička tvrdí, že na základe jej zistení boli prijaté len slabé opatrenia naoko s cieľom upokojiť verejnosť. Šéfa príslušného úradu vyšetrovali. V jeho trezore našli približne 300-tisíc eur. Teraz sedí vo vyšetrovacej väzbe. Prezident Bojko Borisov koncom minulého roka nechal štátnu agentúru pre imigračný úrad zatvoriť.

Na snímke je bulharský premiér Bojko Borisov. (TASR/AP)

Život v strachu a bez nádeje na pomoc

Mateva žije v strachu, pretože muž, ktorého predtým očiernila, má na starosti policajné záležitosti. Na pomoc z Bruselu sa tiež zatiaľ nemôže spoľahnúť, pretože štátne občianstvo je vecou jednotlivých členských štátov Európskej únie (EÚ). Nanajvýš môže Bulharsku hroziť konanie za porušenie Zmluvy o EÚ. A to len v tom prípade, keby sa zistilo, že v krajine dochádza k ťažkému a systematickému porušovaniu zmluvy, ktoré by otriaslo dôverou členských štátov Únie.

Nelegálne využívajú výhody EÚ

Ľudia, ktorí si nelegálne zaobstarali pasy, sa môžu tešiť z výhod EÚ, ako je voľný pohyb pracovníkov, kapitálu, osôb a tovaru. A to aj napriek tomu, že ich krajiny majú iba štatút kandidáta na členstvo.