Regióny Prešov Košice Kežmarok

Búrky s prívalovým dažďom spôsobili škody vo Veľkej Lomnici i košickej zoo

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/ZOO Košice

VEĽKÁ LOMNICA/KOŠICE – Búrky s prívalovým dažďom, ktoré zasiahli východ Slovenska, spôsobili na niektorých miestach zaliatie komunikácií. V obci Veľká Lomnica v okrese Kežmarok zatopilo pivničné priestory domov, v košickej zoologickej záhrade vyvrátilo niekoľko stromov a vytopilo areál tučniakov.

 

Vo Veľkej Lomnici hasiči počas dňa zasahovali pri odčerpávaní vody. Kanalizácia v obci podľa nich nestihla prívalovú vodu odvádzať, a tak došlo k zatápaniu pivničných priestorov. “Od rána tam máme jednu hasičskú jednotku, a sú tam nápomocné štyri dobrovoľné hasičské zbory. Vyťahujú vodu z rodinných domov, či už z pivníc alebo garáží,” povedal popoludní operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove. Inde v kraji podľa neho hasiči pre počasie nezasahovali.

Búrky zasiahli aj zoo

Ešte v sobotu (2. 9.) popoludní búrka v košickej zoologickej záhrade vytopila areál tučniakov, ktorý leží pod kopcom. Ich bazén znečistený nánosmi bolo nutné vypustiť. “Do rána ďalšie dažde a búrky spôsobili vyvrátenie niekoľkých stromov hlavne v Dinoparku. Od rána naši pracovníci odstraňovali škody s cieľom spriechodniť návštevnícke trasy k času otvorenia,” uviedla zoo na sociálnej sieti. Vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu zoo Eva Malešová popoludní  potvrdila, že oba bazény tučniakov sú už vyčistené a opätovne napustené. Došlo aj k spadnutiu niekoľkých stromov, keďže zoo sa vlastne nachádza v lese, nič vážne sa však podľa nej nestalo.

Podľa príspevkov na sociálnych sieťach došlo na východe aj k zaliatiu niektorých komunikácií, napríklad na parkovisku na sídlisku vo Svidníku alebo v Košiciach pod mostom na Palackého ulici. Košickí krajskí hasiči podľa operačného strediska zasahovali v nedeľu pred 15.00 h pri búrkach len pri spadnutom konári v obci Seňa v okrese Košice-okolie.