Politika Zahraničné

Buttigieg oficiálne oznámil, že odstupuje z boja o Biely dom

Buttigieg oficiálne oznámil, že odstupuje z boja o Biely dom. Zdroj: SITA / AP

WASHINGTON – Demokrat Pete Buttigieg v noci na pondelok oficiálne ukončil svoju kampaň, ktorej cieľom bolo stať sa kandidátom Demokratickej strany v novembrových voľbách prezidenta USA. Informovala o tom televízia CNN.

 

“Naším cieľom vždy bolo pomôcť zjednotiť Američanov, aby porazili Donalda Trumpa,” povedal Buttigieg podporovateľom.

“Musíme si uvedomiť, že v tomto momente kampane najlepším spôsobom, ako udržať vieru v tieto ciele …, je odstúpiť a pomôcť spojiť našu stranu a našu krajinu. Takže dnes večer robím ťažké rozhodnutie” o ukončení kampane, vysvetlil Buttigieg svojim prívržencom vo svojom domovskom meste South Bend v štáte Indiana.

Buttigieg, 38-ročný bývalý starosta mesta South Bend a prvý otvorene homosexuálny kandidát na funkciu prezidenta USA, nikdy nezastával funkciu na celoštátnej úrovni či štátu americkej Únie, ale napriek tomu sa vypracoval na rešpektovaného hráča na politickej scéne: napr. v primárkach v štáte Iowa tesne zvíťazil nad protikandidátom Berniem Sandersom.

Svoje rozhodnutie, že sa prestáva uchádzať o nomináciu Demokratickej strany, oznámil Buttigieg len dva dni pred tzv. “supervolebným” utorkom, keď sa demokratické a republikánske primárky budú naraz konať v štátoch Alabama, Arkansas, Colorado, Kalifornia, Maine, Massachusetts, Minnesota, Oklahoma, Severná Karolína, Tennessee, Texas, Utah, Vermont a Virgínia. Republikáni neskôr oznámili, že primárky vo Virgínii rušia.

Trump očakáva, že Buttigiegovo odstúpenie bude na prospech Bidenovi

Prezident USA Donald Trump tvrdí, že odstúpenie Petea Buttigiega z boja o nomináciu na pozíciu kandidáta Demokratickej strany v novembrových prezidentských voľbách bude prínosom pre bývalého viceprezidenta USA Josepha Bidena a povedie k porážke senátora zo štátu Vermont Bernieho Sandersa.

Trump to uviedol v noci na pondelok vo svojom tvíte, ktorým reagoval na medializované správy, že Buttigieg má v úmysle stiahnuť sa z boja o nomináciu demokratov.

Podľa Trumpa všetky hlasy pre Buttigiega pri hlasovaní počas tzv. supervolebného utorka pôjdu “zaspatému” Bidenovi. Túto situáciu označil za Sandersov “začiatok konca”, pričom konštatoval, že tento senátor opäť nezíska nomináciu demokratov pre prezidentské voľby.