Pezinok Regióny

Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár stál pred súdom. Vysvetľoval dianie na prokuratúre

Zdroj: TASR / Andrej Galica

PEZINOK – Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa v roku 2017 pýtal vtedajšieho špeciálneho prokurátora Dušana K., prečo nebola po prepustení údajného bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby podaná sťažnosť. Čižnár to uviedol počas stredajšej výpovede pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v rámci procesu s Dušanom K., ktorý mal podľa obžaloby za prepustenie Kudličku z väzby inkasovať 50.000 eur. Dušan K. čelí obžalobe z viacerých trestných činov.

 

„Spýtal som sa pána Dušana K., či je to pravda, povedal mi, že áno. Pýtal som sa, prečo nebola podaná sťažnosť, pretože ja by som ju podal,“ uviedol s tým, že to vtedy konštatoval bez znalosti spisu. Odmietol, že by nastala medzi nimi ostrá hádka. “Vôbec nie. Zvýšil som hlas, ale to je vždy môj prejav, keď sa mi niečo nepáči,“ zdôraznil. Dušan K. mu mal povedať, že vo veci Kudličku bola veľmi slabá dôkazná situácia. “Bolo to potvrdené aj uznesením súdu. Súd pomerne ironicky skonštatoval, že sa doteraz nedokázalo, čo mala tá skupina urobiť. Potvrdzovalo to slová pána Dušana K., že skutkový stav bol počas prepustenia veľmi slabý,“ zdôraznil Čižnár.
Ako ďalej tvrdí, proces, ktorý predchádzal prepusteniu Kudličku z väzby, nebol nikdy spochybnený. “Pán Dušan K. si osvojil právny názor sudcu pre prípravné konanie, ktorý prepúšťal Kudličku. Nikto doteraz nepovedal, že prepustenie ako také nebolo v súlade so zákonom,“ podotkol.

 

Zdroj: TASR / Branislav Račko

Bývalá prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Blanka Godžová na súde ešte v júli potvrdila, že od Dušana K. dostala pokyn nepodať proti rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie sťažnosť. Čižnár tvrdí, že nemá vedomosť o žiadnom takomto pokyne, ktorý by spĺňal zákonné náležitosti. “Keby aj spĺňal všetky náležitosti, pani doktorka Godžová ho nesmela rešpektovať z jediného dôvodu, lebo je uvedený medzi negatívnymi pokynmi a jeho rešpektovaním by porušila zákon,“ zdôraznil bývalý generálny prokurátor. Čižnár uviedol, že Dušana K. pozná viac ako 25 rokov a to ešte z čias jeho pôsobenia na bratislavskej okresnej prokuratúre, keď boli spolu v Rade prokurátorov.

“Mali sme priateľský vzťah, ale nie taký, že by sme sa rodinne mimo práce navštevovali,“ povedal. Tvrdí, že mu to nebráni hovoriť pred súdom pravdu. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tvrdí, že je nevinný.