Domáce Politika Parlamentné voľby Top

VIDEO Čaputová sa stretla s Matovičom. Zostavením vlády ho zatiaľ nepoverila

Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Jeden deň od oficiálneho výsledku parlamentných volieb prijala prezidentka Zuzana Čaputová v paláci predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča. Lídra víťaznej strany zatiaľ nepoverila zostavením novej vlády. Zaujímala sa však o priebeh rokovaní medzi prípadnými koaličnými partnermi. Matovič začal prvé rozhovory o zložení novej vlády už včera, pokračoval dnes a chce aj zajtra. Stretnúť sa so zástupcami týchto strán plánuje už zajtra aj prezidentka Zuzana Čaputová.

 

Predtým, ako poverí Igora Matoviča zostavením vlády, chce sa Zuzana Čaputová stretnúť s lídrami strán Sme rodina, SaS a Za ľudí. “Na základe týchto stretnutí, pokiaľ bude deklarovaná spoločná vôľa vládnuť a takáto skupina strán bude mať dostatočnú podporu v parlamente, následne poverím pána Matoviča zostavením vlády,” uviedla po stretnutí Čaputová. Igor Matovič takýto postup prezidentky schvaľuje.

Čaputová pozvala Matoviča do paláca ako “jednoznačného víťaza volieb.” Ako vysvetlila, považuje za veľmi dôležité, “aby sme pri formovaní novej vlády nestrácali čas, lebo krajina naliehavo potrebuje energickú a motivovanú výkonnú moc s novou legitimitou, aby sa dokázala vysporiadať s vážnymi výzvami, ktoré pred ňou stoja.” Matovič už s Čaputovou od volieb jeden rozhovor absolvoval. Ako sám prezradil, Čaputová mu volala potom, ako bolo jasné víťazsvo jeho hnutia, aby mu zagratulovala.

Najskôr Sulík, potom Kollár. S Kiskom chce Matovič hovoriť ako posledný

Matovič chcel pôvodne prvé rozhovory absolvovať s lídrami strán v poradí, v ako skončili vo voľbách. Avšak nestalo sa tak. Ako s prvým sa nakoniec stretol ešte v nedeľu večer so šéfom SaS Richardom Sulíkom. Stretnutie prebehlo u Sulíka doma a z toho, čo neskôr hovoril Igor Matovič, bolo v rodinnej atmosfére. Detaily ich spoločného rozhovoru konkretizovať nechcel.

Zdroj: Glob.sk

Dnes ráno následne rokoval s lídrom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom v priestoroch Kancelárie Národnej rady. Obsah rozhovoru konkretizovať nechcel ani jeden z dvojice. Na brífingu ho však načrtli aspoň v hrubých rysoch.  Ako uviedol Matovič, zatiaľ hovorili najmä o programových veciach. “Vymenili sme si základné pohľady a ciele, ktoré máme,” uviedol. To, o akých menách na konkrétne posty hovorili, neprezradili. “Vymenia sa medzi nami nejaké pracovné skupiny, vysvetlíme si požiadavky k programom a pevne verím, že keď prejdeme takýmto spoločným rokovaním odborníkov, tak budú nasledovať ďalšie dohody,” dodal Kollár.

Zajtra má Matovič v pláne absolvovať stretnútie s lídrom strany Za ľudí Andrejom Kiskom. Urobiť tak chce ešte pretým, ako pôjde Kiska do prezidentského paláca.

“Mojím cieľom je dať dokopy všetky tieto strany,” vysvetlil. Vláda zložená so strán OĽaNO, Sme Rodina a SaS by v parlamente mala obyčajnú väčšinu 83 hlasov. V prípade, že by súčasťou koalície bola aj strana Za ľudí, nový parlament by disponoval ústavnou väčšinou 95 poslancov.

Mohlo by vás zaujímať: