Zahraničné

Českí vojaci zostávajú v Afganistane. Český prezident chce bojovať až do víťazstva

Zdroj: TASR / AP

PRAHA – Prezident ČR Miloš Zeman odmietol vo štvrtok akékoľvek úvahy o tom, že by sa českí vojaci mohli začať sťahovať z Afganistanu. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz.

“(Misiou v Afganistane) znižujeme riziko teroristických akcií na našom území, naša armáda tam bráni český národný záujem,” povedal Zeman v televízii Barrandov v pravidelnom programe Týždeň s prezidentom.

Podľa jeho názoru bude misia úspešná, ak sa podarí docieliť postupnú demokratizáciu Afganistanu.

“Neopakujme chybu, že sa zbabelo stiahneme,” vyhlásil Zeman v narážke na odchod amerických vojakov z Vietnamu v čase studenej vojny.

V tejto súvislosti pripomenul svoju dlhoročnú zásadu, že s teroristami sa nevyjednáva, ale bojuje. “Musíme bojovať až do konečného víťazstva,” domnieva sa prezident ČR.

S návrhom, aby sa českí vojaci začali po dohode so spojencami z Afganistanu postupne sťahovať, prišiel tento týždeň bývalý sociálnodemokratický šéf diplomacie ČR Lubomír Zaorálek.

Uviedol to potom, ako pri pondelkovom útoku v Afganistane zahynul ďalší český vojak Tomáš Procházka. Jeho telesné pozostatky letecky priviezli do vlasti v noci zo stredy na štvrtok.

Proti účasti Čechov na misii v Afganistane dlhodobo vystupujú komunisti a pravicoví populisti Tomia Okamuru.

Od Zaorálkovho návrhu sa dištancoval aj nový český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček. Pokračovanie misie podporuje i premiér Andrej Babiš.

Českí vojaci pôsobiaci v Afganistane sa stali od augusta terčom už troch útokov. Pri augustovom útoku atentátnika zahynuli traja Česi, zatiaľ čo minulý týždeň bolo zranených päť českých vojakov. Tomáša Procházku zabil v pondelok afganský vojak, ktorý spustil paľbu na vozidlo s príslušníkmi českej armády.