Domáce Spoločnosť Top

Cez Veľkú noc si za volant sadne dvakrát viac podnapitých vodičov. Čo všetko ešte odhalili policajné štatistiky?

Vodiči by is mali dávať na cestách pozor. Zdroj: Polícia

BRATISLAVA – Polícia dlhodobo zaznamenáva v čase veľkonočných sviatkov viac priestupkov a nehôd, ako počas bežného roka. Dôvodom je to, že práve počas Veľkej noci cestujeme za príbuznými či priateľmi, kde pri pohostení zvyčajne nechýba ani alkohol. Práve ten môže na cestách zapríčiniť kolízie, ktoré môžu spôsobiť ujmy na majetku, ale aj na živote.

 

Polícia počas Veľkej noci zvyšuje kontroly na cestách. Zameriavajú sa pritom najmä na spomínaný alkohol za volantom. Ten je totiž príčinou mnohých nehôd. “Veľkonočné sviatky patria k najrizikovejším dňom v roku, lebo sa cestuje na výlety s priateľmi a za rodinou. Veľkonočné návštevy sú spojené so zvýšenou konzumáciou alkoholu. Problémom býva preto u šoférov zostatkový alkohol, ktorého prítomnosť sa často podceňuje,” objasňuje polícia pred sviatkami. Hoci nehodovosť v dlhodobom časovom horizonte klesá, čísla hovoria jasne. Až 11% všetkých nehôd na Slovensku zapríčiňuje práve alkohol za volantom.

Problémom sú práve sviatky. “Štvordňový predĺžený víkend – je obdobie, keď sa nehodovosť pod vplyvom alkoholu „vymyká z normálu“,” tvrdí polícia na základe ich štatistík. “Tých, ktorí si aj napriek alkoholu trúfajú šoférovať, je práve cez Veľkú noc až dvakrát toľko, ako v iné dni v roku: štatistiky ukazujú, že až 23% nehôd je počas tohto predĺženého víkendu zavinených pod vplyvom alkoholu. Možno teda konštatovať, že oproti iným dňom v roku, cez Veľkú noc má dvakrát viac vodičov vypité,” informujú policajti. Rozhodli sa preto posilniť hliadky.

Polícia upozorňuje aj na zostatkový alkohol. Zdroj: polícia

Alkohol má pritom na náš organizmus účinky, ktoré si ani neuvedomujeme. Práve za volantom, kde je často potrebné zareagovať v priebehu sekundy, sa však môžu oslabené zmysly prejaviť a zapríčiniť nehodu. Alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku. Znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste, čím vážne ohrozuje životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Alkohol zároveň spôsobuje stratu sebakontroly a mnoho vodičov sa vtedy domnieva, že jazdí bezpečne, aj keď to tak nie je. Spôsobuje aj impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov. Ďalšou problémovou skupinou sú takzvaní “sviatoční vodiči”, teda ľudia, ktorí za volant sadajú len výnimočne. Keďže nie sú v šoférovaní zbehlí, môžu sa ľahšie zapliesť do dopravnej kolízie.

Riskujú najmä mladí

Štatistiky ukazujú, že až polovicu nehôd, kde je hlavnou príčinou alkohol za volantom, spôsobujú mladí vodiči. “Reakčný čas triezveho vodiča je 1 sekunda, pri vodičovi pod vplyvom sa reakčný čas predlžuje na viac ako 2 a pol sekundy,” informuje polícia.

Veľmi nebezpečný býva zostatkový alkohol, ktorý vodiči veľmi často podceňujú. Podľa údajov BECEP je čas odbúrania alkoholu z jedného veľkého 12 % piva porovnateľný s časom odbúrania alkoholu z 2 dcl vína. Čas odbúrania alkoholu z jedného veľkého 10 % piva je porovnateľný s časom odbúrania alkoholu z 0,5 dcl liehoviny.  

Aj o tomto bude polícia počas predĺženého víkendu vodičov informovať. Ako tvrdia, nechcú len trestať, ale chcú aj vysvetľovať, že alkohol za volantom je skutočne veľkým rizikom. “Policajné hliadky budú rozdávať vodičom informačné materiály a počas veľkonočného pondelka dokonca i vajíčko. Zároveň vodičom pripomíname, že keď šoférujú, majú siahať výlučne po nealkoholických nápojoch,“  avizuje polícia.

Samozrejme, pokiaľ by vás polícia prichytila za volantom pod vplyvom alkoholu, pokuta vás neminie. Nedomyslený nápad sadnúť za volant po poháriku môže skončiť aj odobratím papierov. V konečnom dôsledku môže riskantná jazda vyjsť poriadne draho – oveľa drahšie, ako by vás v prípade požitia alkoholu vyšiel, napríklad, odvoz taxíkom, či zaplatenie si hotela na noc.