Kauzy Domáce Top

Chcel zarobiť milióny, prišiel o všetko. Kočnera čaká súd v kauze, ktorá ho dostala za mreže

V pondelok sa začína proces roka. Zdroj: TASR - Jakub Kotian

BRATISLAVA – Kedysi kamaráti, neskôr nepriatelia a potom partneri v zločine. Asi takto vyzeral počas posledných dvadsať rokov vzťah Mariana Kočnera a Pavla Ruska. Už v pondelok sa s nimi začne proces roka. Na Špecializovaný trestný súd v Pezinku sa bude upierať pozornosť všetkých médií ale aj širokej verejnosti. Boli to totiž práve zmenky, ktoré Kočnera obvineného z viacerých trestných činov dostali za mreže. 

 

Proces, ktorý odštartuje dnes, bude pokračovať až do stredy, rovnako tak aj v nasledujúcom týždni. Už od zajtrajšieho dňa súd plánuje predvolávať svedkov. Dokopy by ich malo byť až 15, pričom mená nie sú vopred známe. Súd ich odmieta zverejniť.

Samotný Marian Kočner sa pojednávania zúčastniť nechce. “Obžalovaný Mgr.M.K. požiadal 16.júla 2019 súd, aby sa hlavné konanie konalo v jeho neprítomnosti,” oznámila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková. Rusko by sa na súd dostaviť mal. Obaja muži sú obžalovaní zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výrobe peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti, ktorého sa mali dopustiť v súvislosti so zmenkami voči televízii Markíza. Za tento zločin hrozí obom mužom 12 až 20 rokov za mrežami.

Celý spor začal, keď Kočner začal v roku 2017 od Markízy žiadať vyplatenie sumy 69-miliónov eur na súde. Ešte v apríli minulého roka podnikateľ prvý spor v tejto kauze vyhral. Sudkyňa mu dala za pravdu a uznala, že Pavol Rusko mu má vyplatiť 8,3 milióna eur spolu so 6% úrokom. Pavol Rusko je však dlhodobo oficiálne nemajetný a práve tam nastáva problém. Ručiteľom v druhom rade je totiž Markíza, ktorá musí pohľadávku v prípade nemajetnosti prvého ručiteľa uhradiť.

Pavol Rusko je obžalovaný aj v kauze objednávky vraždy Sylvie Volzovej.Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Markíza od začiatku tvrdí, že zmenky sú falošné. Prípadom sa začala zaoberať aj polícia. V júni 2018 zbalili oboch – Kočnera aj Ruska a obvinili ich z falšovania zmeniek. Exriaditeľa Markízy vo väzbe tentokrát nenechali, Rusko totiž nosí od novembra 2017 v súvislosti s inou kauzou elektronický náramok na nohe, ktorý monitoruje jeho pohyb. Kočner však už také šťastie nemal. Najvyšší súd ho poslal pred rokom do vyšetrovacej väzby, odkiaľ sa pokúsil neúspešne niekoľkokrát dostať. Za ten čas mu navyše na konte pribudlo hneď niekoľko obvinení, okrem iného aj z vraždy Jána Kuciaka.

Aj obhajoba má svojich znalcov

Na obžalobe Kočnera aj Ruska trval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, ktorý prípad od začiatku dozoruje.  Podľa neho obaja muži “spáchali formou spolupáchateľstva obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zločin marenia spravodlivosti”. 

Podľa obžaloby vznikli sporné zmenky “v čase po roku 2013” a zároveň najneskôr “v deň spísania notárskej zápisnice dňa 7.4.2016”. Podľa Šantu teda zmenky nezodpovedajú dátumu ich vystavenia, teda 11.6.2000.

Marián Kočner sa na pojednávanie nedostaví.  – Zdroj: SITA/Diana Černáková

Kočner aj Rusko od začiatku popierajú, žeby boli zmenky falošné. Obhajca oboch obžalovaných Marek Para tvrdí, že sú na proces dobre pripravení. “Obaja klienti trvajú na svojej nevine a majú záujem na vedení procesu pred širokou verejnosťou a preto sme podali žiadosť o zmenu pojednávacej miestnosti na väčšiu,” napísal pre Glob.sk Para. Súd totiž vybral na konanie najmenšiu miestnosť a podľa Paru tým porušil zásadu verejnosti konania.

Na súde budú okrem iného argumentovať znaleckými posudkami znalcov a budú poukazovať na postup znalkyne. “PhDr. Straková si okrem iných chýb pomýlila originál listiny s kópiou,” naznačuje Para.

Všetko odštartovalo ešte v deväťdesiatych

Je to pritom už viac ako 20 rokov, kedy sa celá táto kauza započala.

Kočner sa po prvýkrát zviditeľnil na konci deväťdesiatych rokov. Kauza vrcholila v septembri 1998 len niekoľko týždňov pred voľbami. Išlo o spor Kočnerovej firmy Gamatex s Pavlom Ruskom – vtedajším generálnym riaditeľom a majiteľom televízie Markíza. Výmenou za pohľadávku voči Markíze pomohol istý Siloš Pohánka Ruskovi s licenciou potrebnou na vysielanie. Svoju pohľadávku mal v roku 1998 predať za jednu korunu práve Kočnerovej firme Gamatex. Hodnota podielu mala aj s úrokmi presahovať sumu dvoch miliónov eur.

V kauze zmeniek TV markíza je obžalovaný Marian Kočner, Pavol Rusko a obvinený je Štefan Ágh. Na snímke Pavol Rusko a Marian Kočner v roku 1998.
Foto: Archív – TASR, Vladimír Benko

Keď si firma Gamatex pohľadávku uplatňovala, Rusko ju odmietol. Jeho vtedajšia spoločníčka, už vtedy s Ruskom rozhádaná Sylvia Volzová, však túto pohľadávku potvrdila. Kočnerova firma následne v exekúcií vydražila podnik Markíza – Slovakia. Získaním tejto firmy získal Kočner aj rozhodujúci vplyv v Slovenskej televíznej spoločnosti (STS), ktorá televíziu prevádzkovala.

V auguste do areálu Markízy vtrhol spolu s ochrankou a začal ju obsadzovať. Dvaja novinári sa však zabarikádovali a v živom vysielaní povedali, že “sloboda a demokracia sú v ohrození, pretože Markízu obsadila mafia”. Pár týždňov pred voľbami tak ľudia protestovali pred budovou Markízy – na tribúnach vtedy rečnil aj Robert Fico, či Mikuláš Dzurinda.

Rusko bol vo funkcii generálneho riaditeľa do roku 2000. V tom istom roku Kočner svoju firmu Gamatex predal prevádzkovateľovi STS.

Chýbajú zápisy v účtovníctve

Kauza Gamatex mala byť podľa Ruska a Kočnera ukončená aj vypísaním štyroch zmeniek na Kočnerovo meno. Rusko ich mal podpísať z titulu vtedajšieho generálneho riaditeľa. Markíza ich pravosť spochybňuje od začiatku sporu, tvrdí, že v účtovníctve firmy nie je a nikdy nebol tento krok zaznamenaný.

Pravosť zmeniek nebolo dlhodobo možné reálne posúdiť, nakoľko ich Kočner zadržiaval. Súdu, ktorý rieši občiansky spor v prípade zmeniek, odovzal ich originály až v októbri minulého roka.

Dnes ich nepravosť potvrdzuje aj posudok z písmoznalectva, ktorý si dali vypracovať orgány činné v trestnom konaní. „Tieto podpisy na sporných zmenkách neboli vyhotovené dňa 11.06.2000. Uvedené podpisy boli vyhotovené po roku 2013,“ píše sa podľa Markízy v posudku.

Na snímke kópie sporných podpisov zmeniek. FOTO TASR – Jakub Kotian

 

Galéria
Marian Kočner sedí momentálne vo väzbe kvôli kauze “zmenky”. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Marián Kočner sa v roku 2010 pokúšal dostať z väzby Jozefa Mišenku. Cestu si hľadal cez najvyšších prokurátorov tohto štátu. Zdroj: Archív
Postupné odhaľovanie komunikácie M. Kočnera cez Threemu prináša stále nové a nové mená, cez ktoré sa kedysi vplyvný muž snažil ovplyvňovať dianie na Slovensku. Zdroj: Archív
Na snímke podnikateľ Marian Kočner. Zdroj: TASR – Jakub Kotian
V kauze zmeniek TV markíza je obžalovaný Marian Kočner a Pavol Rusko. Zdroj: TASR, Vladimír Benko
Mariana Kočnera previezli z Justičného paláca v Bratislave do väzby v Leopoldove. Zdroj: TASR – Jakub Kotian
Marian Kočner Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Zdroj: TASR – Jakub Kotian
Marian Kočner sedí vo väzbe už dva mesiace. Zdroj: TASR – Jakub Kotian
Pavol Rusko dnes vypovedal v kauze objednávky vraždy Sylvie Volzovej.Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Rusko trvá na svojej nevine. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pavol Rusko dnes vypovedal v kauze objednávky vraždy Sylvie Volzovej. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pavol Rusko dnes vypovedal v kauze objednávky vraždy Sylvie Volzovej.Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pavol Rusko obvinený v prípade pokusu o vraždu exspoločníčky Sylvie Volzovej podal v pondelok 14. januára 2019 na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie na neznámych páchateľov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Pavol Rusko obvinený v prípade pokusu o vraždu exspoločníčky Sylvie Volzovej podal v pondelok 14. januára 2019 na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie na neznámych páchateľov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Pavol Rusko obvinený v prípade pokusu o vraždu exspoločníčky Sylvie Volzovej podal v pondelok 14. januára 2019 na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie na neznámych páchateľov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Na Okresnom súde II. v Bratislave rozhodovalo o návrhu na väzbu bývalého šéfa televízie Markíza. Na snímke Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Na Okresnom súde II. v Bratislave rozhodovalo o návrhu na väzbu bývalého šéfa televízie Markíza. Na snímke Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Obžalovaný Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next