Zahraničné

Čína vyzvala Francúzsko, aby zrušilo dohodu s Taiwanom o dodávke zbraní

Ilustračné foto. Zdroj: FB / Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

PEKING – Čína v utorok vyzvala Francúzsko, aby zrušilo s Taiwanom kontrakt na dodávku zbraní, varujúc, že dohoda s týmto samosprávnym ostrovom by mohla poškodiť diplomatické vzťahy medzi Parížom a Pekingom.

Taiwanské námorné sily v apríli oznámili, že zmodernizujú 25-ročný systém protivzdušnej obrany svojich fregát triedy Lafayette francúzskej výroby, ktorých nákup pred takmer troma desaťročiami vyvolal diplomatické napätie. Taiwanské médiá uviedli, že predmetný kontrakt má hodnotu 26,8 milióna dolárov, informuje tlačová agentúra AFP. Taiwanské ministerstvo obrany hodlá zmodernizovať systémy šiestich fregát.

“Čína vyjadruje na adresu Francúzska hlboké znepokojenie. Sme proti akémukoľvek predaju zbraní alebo výmene vojenského či bezpečnostného zariadenia s taiwanským regiónom. Vyzývame preto Francúzsko, aby zrušilo plánovaný predaj zbraní na Taiwan, čím sa predíde naštrbeniu čínsko-francúzskych vzťahov,” uviedlo pre AFP čínske ministerstvo zahraničných vecí.

Francúzsko v roku 1991 predalo Taiwanu šesť fregát za 2,8 miliardy dolárov, čo vyvolalo zmrazenie diplomatických vzťahov medzi Parížom a Pekingom. Čína si stále nárokuje Taiwan (oficiálne Čínsku republiku) ako súčasť svojho územia a očakáva jeho opätovné zjednotenie s pevninskou Čínskou ľudovou republikou – v prípade nutnosti aj silou -, hoci obe strany si vládnu samy už viac než sedem desaťročí.