Regióny Trnava Piešťany

Cinematik predstaví v Piešťanoch takmer sto filmov z viac ako dvadsiatich krajín sveta

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

PIEŠŤANY – Počas šiestich festivalových dní Medzinárodného filmového festivalu Cinematik, ktorého 18. ročník sa uskutoční od utorka 12. septembra v Piešťanoch, sa jeho návštevníci môžu tešiť približne na 100 filmov z 26 krajín sveta. Za organizátorov o tom informoval Peter Konečný.

 

V rámci slávnostného otváracieho ceremoniálu bude odprezentovaná česko-slovenská dráma Úsvit režiséra Matěja Chlupáčka. “Ide o krimi drámu z medzivojnového obdobia zasadenú do podtatranského Svitu, ktorá sa v júni stala diváckym hitom festivalu v Karlových Varoch. Pôjde o úplne prvé uvedenie filmu na Slovensku,” uviedol Konečný.

Ako doplnil, v programe festivalu na návštevníkov čaká aj množstvo ďalších premiér. “Atraktívne filmy divákov čakajú aj v hlavnej festivalovej súťaži Meeting Point Europe, v rámci ktorej porota udelí ocenenie pre najlepší európsky celovečerný film uplynulého roka. Bude medzi nimi napríklad novinka Akiho Kaurismäkiho Karaoke Blues či oceňovaný titul uznávaného Christiana Petzolda s názvom V plameňoch,” informoval Konečný.

Ocenené novinky

Sekcia Cesty slávy prinesie výber noviniek ocenených na prestížnych zahraničných festivaloch a novú domácu tvorbu ponúkne sekcia Čo dom dal. Cinematik dáva priestor aj dokumentárnym filmom. Novinky domácich tvorcov predstaví v súťažnej sekcii Cimenatik.doc, zatiaľ čo výber zahraničných dokumentov sa sústredí v prehliadke s názvom DokMa. Súčasťou slávnostného odovzdávania festivalových cien bude premietanie mimoriadnej snímky Minulé životy americko-kórejskej režisérky Celine Song, ktorú festival uvedie v exkluzívnej slovenskej premiére.