Politika Zahraničné

Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval na dvojdňovú návštevu KĽDR

Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval na dvojdňovú návštevu KĽDR. Archívna fotografia: SITA/AP

PCHJONGJANG – Čínsky prezident Si Ťin-pching rokoval vo štvrtok v Pchjongjangu so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Informovali o tom čínske štátne médiá bez toho, aby upresnili, o čom sa obaja politici rozprávali.

 

Si Ťin-pching pricestoval na dvojdňovú návštevu Severnej Kórey spolu so svojou manželkou Pcheng Li-jüan, s ministrom zahraničných vecí Wang Im a niekoľkými ďalšími predstaviteľmi vládnucej čínskej komunistickej strany. Ide o prvú cestu čínskeho prezidenta do Pchjongjangu za posledných 14 rokov, pripomína agentúra Reuters.

Čínskeho prezidenta čakala na letisku v Pchjongjangu mohutná slávnostná uvítacia ceremónia, keď ho podľa čínskej tlačovej agentúry Sinchua zdravilo približne 10.000 ľudí mávajúcich kvetmi. Jeden z transparentov niesol nápis: “Nech žije nezlomné priateľstvo a jednota vytvorená krvou.”

Agentúra Sinchua uviedla, že Čína by mohla zohrávať jedinečnú a konštruktívnu úlohu pri dosiahnutí prelomenia nedôvery medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi.

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kimom vo februári vo Vietname sa skončil neúspechom pre nezhody okolo denuklearizačných krokov Severnej Kórey a rušenia sankcií zo strany USA.

Si Ťin-pching sa od nástupu do prezidentského úradu v roku 2012 stretol s Kimom štyrikrát v Číne. Stretnutia sa konali vždy okolo termínov Kimových summitov s Trumpom a juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, čo zdôrazňovalo úlohu Pekingu ako kľúčového aktéra v patovej situácii týkajúcej sa jadrového odzbrojenia Severnej Kórey.