Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Čísla hovoria, že sa situácia u nás zlepšuje. Matovič s Krajčím za tým vidia plošné testovanie

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / DPA

BRATISLAVA – Štatistiky naznačujú, že sme na dobrej ceste. Čísla v počte infikovaných koronavírusom idú dole. Klesá nám reprodukčné číslo, 14-dňová incidencia, aj kĺzavý medián. Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) za tým vidia testovanie, ktoré prebehlo posledné tri víkendy. Naďalej však nie sme na tom tak dobre, aby sme mohli rapídne uvoľňovať protiepidemické opatrenia. 

 

Po týždni sme si opäť vypočuli z úst kompetentných zhrnutie toho, ako sa u nás vyvíja epidemiologická situácia. Prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška na úvod predstavil nové výsledky antigénový testov, ktoré vykazujú vyššiu senzitivitu – 89 percent – ak sa pacientom urobil odber správne. Ide o rovnaké antigénové testy, ktoré sa využívali na Slovensku pri plošných testovaniach. Výskum robili vo Švajčiarsku, pričom porovnávali antigénové testy spoločnosti SD Biosensor / Roche s testami spoločnosti Panbio. “Antigénový test vie s veľkou pravdepodobnosťou určiť, či je niekto infekčný,” uviedol Jarčuška. “Tieto testy dokážu zachytiť infekčných ľudí medzi nami. Možno nedokážu zachytiť tých, ktorí budú infekční, ale v čase, kedy sa robia, ešte nemôže nakaziť ďalších ľudí. Výskum teda potvrdil to, čo sme od začiatku hovorili,” povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. “Podarilo sa nám sploštiť krivku, práve plošným testovaním obyvateľstva. Je to nielen následkom testovania, ale aj nastavenými opatreniami, ktoré tu máme,” dodal Krajčí. Jediným riešením, ktoré však pomôže definitívne zamedziť šíreniu koronavírusu, ostáva aj naďalej vakcína. To, kedy by sme ju mohli mať na Slovensku, sa však dnes stále nedá povedať.

Po testovaní sú čísla lepšie

Po plošnom testovaní sa vo viacerých okresoch situácia s koronavírusom zlepšila a na priloženej mape sú označené zelenou farbou. Tie, kde je situácia rovnaká, ako pred testovaním, sú oranžové. Po testovaní je kritická situácia v Skalici, Banskej Štiavnici, Krupine a Detve, kde evidujú obrovské nárasty pozitívnych ľudí.

 

Situácia v okresoch po testovaní. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Kleslo reprodukčné číslo

Týždenné štatistiky, ktoré prináša ministerstvo zdravotníctva už vyše mesiaca, sa po testovaní zlepšili a podľa šéfa rezortu sú veľmi priaznivé. Oproti minulému týždňu evidujeme pokles 14-dňovej incidencie. V súčasnosti je na úrovni 526 pozitívnych pacientov na 100-tisíc obyvateľov za 14 dní. Minulý týždeň mal rovnaký ukazovateľ hodnotu 608. Hospitalizovaných je aktuálne 1815 ľudí, pričom predchádzajúci týždeň bolo  v nemocniciach 1642 pacientov. Rezort zdravotníctva však už teraz avizuje, že očakáva aj nárast, avšak ten by nemal byť už v takej miere, ako sa pôvodne predpokladalo. Klesá nám aj kĺzavý medián, hoci stále ide o veľmi vysoké číslo. V súčasnosti je na hodnote 2024, pričom minulý týždeň mal hodnotu 2282.

“Sme ešte ďaleko od situácie, kedy si budeme môcť užívať život. Ak podceníme situáciu, môže sa ľahko stať, že by nám čísla opäť začali rásť,” povedal Krajčí. Reprodukčné číslo nám kleslo pod jeden, v súčasnosti je na úrovni 0,7-0,9. Ešte minulý týždeň bolo na hodnote 1,2 až 1,3. Ak by sme vydržali s testovaním a opatreniami, ktoré máme, mohli by sme podľa ministra eliminovať vírus na Slovensku úplne. Na to by sme však museli testovať každý týždeň.

Krajčí zároveň informoval, že týždenná miera rastu klesla o 34 percent. Ide o priemerný počet infikovaných. “7-dňová incidencia nie je v niektorých regiónoch priaznivá, bolo by tam potrebné ďalšie pretestovanie. Najlepšie na tom v súčasnosti je okres Rožňava,” uviedol minister. Avšak, zvýšila sa mobilita, čo je podľa neho následok plošného testovania a získania certifikátov s negatívnym výsledkom testu.

Nepriaznivou informáciu je, že stúpajú hospitalizácie v krajoch. V súčasnosti je na tom najhoršie Žilinský kraj (406), nasleduje Prešovský (357), Nitriansky (285), Trenčiansky (215), Košický (163), Banskobystrický (143), Bratislavský (125) a Trnavský kraj (121).

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Nová hodnota na uvoľňovanie opatrení

Za predpokladu, že to dovolí aktuálna epidemiologická situácia, plánuje sa návrat ku covid-semaforom. Pristúpi sa k nim v prípade, ak celková obsadenosť lôžok pre pozitívnych pacientov na koronavírus na Slovensku neprekročí hodnotu 2000. Ďalším ukazovateľom by bol priemerný počet prípadov za týždeň. Ten by nesmel prekročiť hranicu 750 pozitívnych denne. To znamená, že odborníci zmenili hodnotu na uvoľňovanie opatrení z pôvodnej priemernej hodnoty 500 pozitívnych za týždeň na 750.

V súčasnosti je na Slovensku vedených 689 podozrení na úmrtie s koronavírusom, pričom 491 pacientov podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zomrelo na koronavírus, 164 bolo obeťami koronavírusu a nejakej inej choroby, a 34 úmrtí evidujú ako podozrenie na koronavírus. „Priemerne nám na koronavírus zomrie 20 ľudí denne,“ uviedol Krajčí. V súčasnosti je na stránke korona.gov.sk evidovaných práve 491 obetí na koronavírus.

 

Úmrtia na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Režim na hraniciach

Premiér Igor Matovič spolu s ministrom zdravotníctva zároveň avizovali, že od pondelka bude pri prechode hraníc z Rakúska, Maďarska a Poľska potrebný PCR test nie starší ako 72 hodín, teda 3 dni. Pre pendlerov bude stačiť aj antigénový test, nie však starší ako dva týždne. Podľa Matoviča nie je iná možnosť, ako opätovné testovanie. V opačnom prípade nám ostáva už iba lockdown.