Čižnár sa ani po troch mesiacoch nerozhodol, či bude na Ústavnom súde žiadať rozpustenie kotlebovcov

BRATISLAVA- Generálna prokuratúra (GP) SR zatiaľ nerozhodla, či podá na Ústavný súd (ÚS) SR v Košiciach návrh na preskúmanie rozsudku Najvyššieho (NS) súdu SR, ktorý koncom apríla zamietol návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpustenie parlamentnej ĽSNS.

 

„Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky bol GP SR doručený 28. mája. Po preskúmaní rozsudku bude rozhodnuté o ďalšom postupe vo veci,“ uviedla v utorok pre TASR hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. Lehota na prípadné podanie návrhu na preskúmanie rozsudku súdu je dva mesiace od jeho doručenia. Na skutočnosť, že GP SR návrh na ÚS SR ešte nepodala, upozornil v pondelok (8. 7.) portál sme.sk.

Senát NS SR pod vedením predsedníčky Jany Zemkovej na svojom verejnom pojednávaní 29. apríla zamietol návrh na rozpustenie ĽSNS. Zemková vtedy zdôraznila, že posúdili jednotlivé dôkazy obžaloby. V súvislosti s ohrozovaním demokracie bol podľa jej slov najdôležitejší prvok bezprostrednosti. Skonštatovala pritom, že riziko nie je dostatočne bezprostredné, pretože strana nemá dosť poslancov v parlamente na to, aby sama schválila zákony, ktoré by mohli demokraciu ohroziť.

Argumentáciu obžaloby opierajúcu sa o trestné konania v prípade predsedu strany a jej dvoch poslancov, ktorými sa v súčasnosti zaoberajú súdy, nebolo podľa jej slov možné považovať za priťažujúcu okolnosť pri rozhodovaní. Podotkla, že do skončenia trestných konaní platí prezumpcia neviny a že NS vo veci rozpustenia ĽSNS rozhodoval ako správny súd, a nie trestný. Žaloba bola podľa jej slov nedostatočne podložená.

Návrh podal Čižnár

Návrh na rozpustenie strany podal na NS SR generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji 2017. Prvý raz sa začalo vo veci konať 9. apríla tohto roka. Zástupca GP SR Ivan Minár vtedy argumentoval protirómskymi prejavmi strany. Opieral sa aj o vyjadrenia strany na adresu súčasného systému v štáte, ktorý podľa jeho slov označili za totalitný.

Návrh na rozpustenie strany podal na NS SR generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji 2017. Zdroj: TASR /Pavol Zachar

NS SR už raz, a to koncom februára 2006, rozhodoval o zákaze činnosti krajne pravicovej strany Slovenská pospolitosť – Národná strana, ktorej viacerí členovia čelili vtedy obvineniam z trestných činov. Dôvodom na jej rozpustenie bolo podľa vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku skutočnosť, že strana svojimi stanovami, programom a činnosťou na území SR porušovala Ústavu SR, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy. Následne NS SR predchodkyňu ĽSNS začiatkom marca 2006 aj zakázal.

Dôvodom na jej rozpustenie bolo podľa vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku skutočnosť, že strana svojimi stanovami, programom a činnosťou na území SR porušovala Ústavu SR, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Podklady na rozpustenie Pospolitosti vypracoval za GP vtedy, ako aj v súčasnosti, pri ĽSNS ten istý prokurátor GP Ivan Minár.

Viac o téme: Dobroslav Trnka, Generálna prokuratúra, GP, hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová, Ivan Minár, Jana Zemkova, Jaromír Čižnár, ĽSNS, Najvyšší súd SR, NS, Pospolitosť, protirómske prejavy strany, správny súd

Súvisiace články