Politika Zahraničné Top

Clintonová si našla náhradu. Dočasne ju zastúpi jej manžel Bill

WASHINGTON – Bill Clinton zastúpi tento týždeň svoju manželku Hillary, ktorá sa momentálne zotavuje zo zápalu pľúc, na viacerých podujatiach v Kalifornii v rámci kampane pred novembrovými prezidentskými voľbami. Oznámila to v noci nadnes spravodajská televízia Fox News.

Bývalý americký prezident príde dnes na dve stretnutia s podporovateľmi Demokratickej strany v Los Angeles a v stredu sa zúčastní na mítingu v Las Vegas, uviedla stanica Fox News s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované zdroje. Dodala, že Clintonová pozdraví účastníkov dnešného stretnutia s podporovateľmi v San Franciscu.

Ďakuje za podporu

Clintonová zrušila plánovanú návštevu Kalifornie v dôsledku nevoľnosti na nedeľňajšej spomienkovej slávnosti v New Yorku pri príležitosti 15. výročia teroristických útokov v USA. Jej lekár neskôr oznámil, že bola aj „prehriata a dehydrovaná”, ale jej zotavovanie prebieha dobre.

Prezidentská kandidátka demokratov sa dnes na Twitteri poďakovala za vyjadrenia podpory. „Cítim sa dobre a je mi lepšie,” napísala.

Nová téma kampane, tvrdí Trump

Podľa Fox News sa otázka zdravotného stavu stala v súvislosti s ochorením 68-ročnej bývalej prvej dámy USA novu témou kampane. Konštatoval to v pondelok v relácii Fox&Friends aj jej o dva roky starší republikánsky vyzývateľ Donald Trump, ktorý chce tento týždeň zverejniť „veľmi, veľmi špecifické” informácie o svojom zdraví.

Clintonovej hovorca Brian Fallon pre televíziu MSNBC povedal, že v najbližších dňoch budú zverejnené ďalšie informácie o jej zdravotnom stave.

Problémy so štitnou žľazou a alergiou

Clintonovej kampaň predtým zverejnila list od doktorky Lisy Bardackovej z júla 2015, ktorá budúcu prezidentskú kandidátku opísala ako „zdravú 67-ročnú ženu”, trpiacu hypotyreózou (zníženou funkciou štítnej žľazy) a sezónnou peľovou alergiou.

V liste sa píše aj o jej zlomenine lakťa z roku 2009 a trase mozgu z roku 2012, po ktorom podstúpila antikoagulačnú liečbu a určitý čas mala dvojité videnie.