Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce

Čože? Už aj NUTRIE útočia na ľudí! Drieme v nich VÁŽNE nebezpečenstvo

nutria

SLOVENSKO – Útoky zvierat na ľudí dnes už nie sú ničím výnimočným. Najčastejšie sa hovorí o medveďoch, ktoré sú premnožené a nemajú problém prísť aj k ľudským obydliam. Ako sa zdá, nejde o jediného živočícha, ktorý má problém s premnoženosťou. 

 

Na Slovensku, a predovšetkým na západnom, sa v poslednom období rozšírila nutria riečna. Jej výskyt bol zaznamenaný predovšetkým na Žitnom ostrove, v okolí Piešťan a na Záhorí. Vyhľadávajú predovšetkým potoky, močiare a rieky. Ľudia z nich majú doslova atrakciu a kŕmia ich.

nutria na Slovensku
Výskyt nutrie na Slovensku. ZDROJ: ŠOP SR

Obyvatelia jedného z panelákov v Piešťanoch sa sťažujú na ich premnoženie. “Začínalo to byť neúnosné, pobehovali po celom sídlisku. Úplne strácali plachosť, boli až otravné. Niektoré dokonca útočili na ľudí,” prezradili pre Pravdu. Sťažovali sa aj ľudia v okolitých záhradách, kde im nutrie vyhrabali samé diery.

Nutrie patria k invazívnym druhom

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky na svojej oficiálnej stránke informuje o tom, že nutria riečna patrí k invazívnym nepôvodným druhom živočíchov. Pochádza z Južnej Ameriky a do Európy bola dovezená ako chovný druh na kožušinu. Nie je zákonom chránená. “Každý vlastník, správca alebo užívateľ pozemku má povinnosť tieto invázne druhy odstraňovať. Ak ide o nepôvodné invázne druhy zveri, tieto povinnosti zabezpečuje užívateľ poľovného revíru,” informuje ŠOP SR.

Nutria predstavuje pre človeka zvýšené riziko prenosu črevných parazitov či bakteriálneho ochorenia. Neodporúča sa tieto živočíchy prikrmovať alebo sa o ne starať, takéto správanie nie je v súlade s legislatívou týkajúcou sa inváznych druhov.

Škody môžu napáchať aj v okolí riek. Väčšie množstvo jedincov dokáže spásť pobrežnú vegetáciu, rozhrabať brehy a vyhrabávať do brehov nory, čím prispieva k brehovej erózii a k zúženiu toku. Úbytok brehovej vegetácie spôsobuje častejšie vybreženie a zaplavenie poľnohospodárskej pôdy, infraštruktúry a môže sa negatívne prejaviť aj na hniezdení niektorých druhov vtákov. V blízkosti polí môže lokálne spôsobovať ekonomické škody poľnohospodárom,” uviedla vedúca oddelenia zoológie ŠOP SR Ivana Havranová.