Domáce Politika Top

Cséfalvayová oceňuje realistický a triezvy tón správy Junckera

BRATISLAVA – Poslankyňa NS SR Katarína Cséfalvayová (MOST-HÍD )oceňuje realistický a triezvy tón správy predsedu Európskej komisie Jean-Clauda Junckera o stave EÚ. Ako povedala dnes pre agentúru SITA, šéf komisie pomenoval a nevyhýbal sa žiadnym problémom, či citlivým témam. Pomenované boli podľa nej aj reálne cesty, ako sa s aktuálnymi výzvami vysporiadať.

„Zo slovenského pohľadu ako novej členskej krajiny považujem za povšimnutiahodný apel na rozšírenie schengenu o Rumunsko a Bulharsko. Juncker sa s vážnosťou vysporiadal aj s témou rôznej kvality potravín a diskriminácii spotrebiteľov, na ktorú Slovensko upozorňuje spolu s krajinami V4,“ uviedla.

Zhoda aj v pohľade na utečencov

S predsedom Európskej komisie sa Cséfalvayová zhoduje aj v pohľade na riešenie utečeneckej krízy. „Riešenie tohto problému ako zodpovedná členská krajina nesmieme nechať len na postihnuté krajiny, a to nielen kvôli solidarite. Za dôležitý považujem aj signál, že EÚ trvá na dodržiavaní ľudských práv v Turecku, ktorého ambíciou bol ešte donedávna vstup do EÚ. Aktuálna situácia, zatýkanie opozície a nesloboda médií však Turecko od EÚ vzďaľujú míľovými krokmi,“ zdôraznila.

Podľa poslankyne dôležitá bude aj stabilizácia eurozóny. „Tu je podľa môjho názoru veľmi dôležitá dohoda na fiškálnej únii, spoločnom rozpočte, ale aj ministra financií eurozóny, ktorý by mal podľa slov Junckera podporovať reformy a koordinovať všetky únijné finančné nástroje, v prípade, ak niektorá krajina bude znova zasiahnutá krízou,“ konštatovala Csefalvayová, ktorá za pozitívny považuje aj návrh na transformáciu súčasného Európskeho stabilizačného mechanizmu na Európsky menový fond.

Stabilizácia po nemeckých voľbách?

Po nemeckých parlamentných voľbách zrejme podľa Csefalvayovej dôjde k ďalšej politickej stabilizácii, a tým aj k dynamike procesov. „Považujem preto za dôležité, aby sme si na Slovensku naprieč politickým spektrom uvedomili dôležitosť blížiaceho sa obdobia, ktoré Juncker pomenoval ako okno príležitosti. Zmeny v EÚ, formovanie jadra a naša schopnosť participovať na ich podobe, budú dôležitým faktorom pre životnú úroveň, bezpečnosť a perspektívu všetkých na Slovensku,” dodala.

Európa má “kolektívnu zodpovednosť” za pomoc migrantom v Líbyi. Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker to v stredu uviedol v správe o stave Európskej únie (EÚ). Ako sa vyjadril na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu, EÚ musí v tejto otázke bližšie spolupracovať s Organizáciou Spojených národov, aby zabezpečila, že “škandalózna situácia” týkajúca sa podmienok migrantov v africkej krajine už nebude pokračovať”.

V správe o stave únie sa tiež venoval kvalite potravín v strednej a východnej Európe, ktorá je v prípade rovnakých výrobkov v tamojších krajinách nižšia ako v iných členských štátoch. Takýto prístup je podľa Junckera neprijateľný a nelegálny a EÚ urobí viac, aby presadila kvalitné potraviny na celom svojom území.

Foto: SITA/Ján Viazanička