Politika Domáce Top

Ďalší čierny deň pre Most-Híd. Nie im povedali dvaja dôležití ľudia

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR) – Most-Híd sa v poslednom čase topí v problémoch. Z poslaneckého klubu strany odchádzajú ľudia. Je medzi nimi aj Martin Fedor, Katarína Cséfalvayová, po novom aj Peter Kresák. Najnovšie minister spravodlivosti Gábor Gál oznámil, že nebude na kandidátke strany do parlamentných volieb 2020. Dôvodov má byť podľa jeho slov viacero. 

 

Svoje rozhodnutie novinárom oznámil dnes, t.j. v stredu po rokovaní vlády. Ako dodal, má na to politické, aj nepolitické dôvody. “Už mám toho dosť,” vysvetlil s tým, že plánuje v politike skončiť úplne. Zvažuje návrat do advokácie, rozhodnutie už oznámil aj straníckemu šéfovi. “Bolo mu to ľúto, ale akceptoval to,” uviedol novinárom následne. Gál o svojom rozhodnutí predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára informoval podľa hovorkyne strany Kláry Magdeme ešte v lete. “Zo strany neodchádza, v budúcnosti s ňou bude spolupracovať na odbornej úrovni,” dodala. Okrem Gála svoje ďalšie rozhodnutie v politike oznámil aj poslanec za Most-Híd Peter Kresák. Ten sa rozhodol vystúpiť z poslaneckého klubu, a to už k 1. novembru. Dôvodom je avizované spájanie Mosta-Híd s určitými stranami. Kresák nevylučuje spoluprácu s novovzniknutou stranou Dobrá voľba. Ako následne uviedol, má viacero ponúk od politických subjektov. Členom strany Most-Híd nebol. Ako uviedol pre Glob.sk, aj po odchode bude podporovať zákony z dielne vládnej koalície a rovnako aj programové vyhlásenie vlády.

“Mám problém s niektorými politickými rozhodnutiami, ktoré sa v súvislosti s prípravou kampane udiali,” povedal Kresák. “Ide napríklad o spájanie sa s inými menšinovými stranami, ktoré dlhé roky Most kritizovali a zrejme sú podporované aj zo zahraničia,” dodal poslanec s tým, že Mostu-Híd drží palce a verí, že maďarská strana bude mať v parlamente po voľbách svoje zastúpenie. O Kresákovom odchode informovali aj Aktuality.sk. “Načasovanie odchodu Petra Kresáka nie je prekvapením, naznačuje zámer pána poslanca zaradiť sa medzi ďalších politických turistov, ktorí v tejto strane pristáli,” uviedla Klára Magdeme.

Koalícia má oficiálne podľa počtu poslancov zaradených v kluboch 74 hlasov (Smer-SD 48, SNS 15, Most-Híd 11). Po Kresákovom odchode ich bude mať oficiálne 73. Dlhodobo ju však podporujú napríklad nezaradení poslanci Alena Bašistová, Martina Šimkovičová, Rastislav Holúbek a Peter Marček.

Rozhodnutia straníkov

Ešte len nedávno nastali dve zmeny na straníckych stoličkách, konkrétne na postoch podpredsedov Mostu-Híd. Vo funkcii skončil minister životného prostredia László Sólymos, ktorý sa rozhodol uvoľniť svoje kreslo mladším, funkciu opustil aj Peter Antal. Ten svoje rozhodnutie odôvodnil straníckymi, ale aj osobnými dôvodmi.

Z poslaneckého klubu v polovici septembra odišiel aj poslanec Martin Fedor, ktorý mal Bugárovi svoje rozhodnutie oznámiť korektne. Išlo o odídenca zo strany Sieť, ktorá istý čas bola súčasťou vlády. Fedor mal Bugárovi prisľúbiť, že bude podporovať všetko, čo je v programovom vyhlásení vlády. Strane dal stopku aj bývalý europoslanec József Nagy, ktorý sa mal podľa Bugárových slov od strany dištancovať od májových eurovolieb. Nagyov odchod označil pre to za očakávaný. Následne odišla aj ďalšia členka poslaneckého klubu Katarína Cséfalvayová, ktorá sa rovnako stala poslankyňou za Most-Híd po rozpade strany Sieť. Do nasledujúcich parlamentných volieb bude kandidovať za stranu Dobrá voľba exministra zdravotníctva Tomáša Druckera. K tejto strane sa pridal aj Martin Fedor.

Galéria
Minister spravodlivosti Gábor Gál oznámil, že plánuje úplne skončiť s politikou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Martin Fedor predčasom oznámil svoj odchod z poslaneckého klubu Mostu-Híd. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Katarína Cséfalvayová rovnako z poslaneckého klubu odišla. Pridala sa k strane Tomáša Druckera Dobrá voľba. Zdroj: archív
Peter Antal odstúpil z funkcie podpredsedu strany Most-Híd. Rozhodnutie argumentoval osobnými, aj stranickými dôvodmi. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
László Sólymos. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Peter Kresák. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next