Domáce Šport Top

Ďalší fantastický obrovský slalom Adama Žampu v Santa Catarine. V Taliansku skončil na ôsmom mieste

Slovenský zjazdár Adam Žampa na trati obrovského slalomu Svetového pohára v Santa Catarine. Zdroj: TASR / AP

SANTA CATARINA – Slovenský zjazdár Adam Žampa skončil v druhom obrovskom slalome Svetového pohára v talianskom stredisku Santa Catarina na vynikajúcom ôsmom mieste. Vyhral Švajčiar Marco Odermatt. Andreas Žampa sa do druhého kola neprebojoval.

Pri eufórii okolo Petry Vlhovej vo Svetovom pohári zjazdárov sa na Slovensku dostala do úzadia jej mužská konkurencia, ktorú na svahoch reprezentujú hlavne bratia Žampovci – Adam a Andreas. Bolo to z časti aj pochopiteľné, keďže ich výsledky v posledných ročníkoch boli viac ako slabé. Úspechom bolo ak sa vôbec kvalifikovali do druhého kola medzi najlepšiu tridsiatku. Výrazná zmena nastala až počas uplynulého víkendu, kedy v talianskom stredisku Santa Catarina skončil Adam Žampa siedmy v obrovskom slalome a Andreas bol dvadsiaty štvrtý. Úspech, akí sme v technických disciplínach roky nemali. Veľké očakávania boli preto v aj v druhom obrovskom slalome v Santa Catarine, ktorý pre prívaly snehu preložili z nedele na pondelok.

Adam Žampa štartoval v elitnej tridsiatke s číslom 26 a opäť predviedol skvelú jazdu. Agresívnu, technicky dokonalú a najmä rýchlu. Na prvom medzičase bolo medzi najlepšími a keďže veľa nestratil ani v náročnej strednej časti, po prvom kole bol na výbornom desiatom mieste. Na lídra Marca Odermatta zo Švajčiarska mal stratu iba 83 stotín sekundy, no bolo to poriadne tesné, veď prvá pätnástka bola natlačená do jednej sekundy, pričom na tretie miesto chýbalo Adamovi Žampovi iba 59 storín. Ideálna pozícia do druhého kola s útokom na prvú päťku. Andreas Žampa nezopakoval výkon zo soboty a po prvom bol tridsiaty šiesty, keď mu na postup chýbalo 20 stotín. Malou útechou mohlo byť, že bol lepší ako majstri sveta Ted Ligety alebo Kjetil Jansrud.

Druhé kolo malo podobné parametre ako úvodné, nebolo ani extra dlhé, ani technicky náročné. Problémom bola iba menšia viditeľnosť tesne nad povrchom a sneženie. Dôležitou bola opäť stredná časť, kde sa prechádzalo z najprudšieho úseku na plochú záverečnú rovinku. Veľkým prekvapením bola jazda iba 20-ročného Atleho Lieho McGratha s číslo 46, ktorý sa v celkovom poradí posunul z 25. miesta až na 11. Neskutočný skok z ríše divov urobil aj víťaz prvého obrovského slalomu zo Santa Catariny Filip Zubčič. Ten pokazil prvé kolo a bol až 21., no v tom druhom to bolo z jeho strany úplne iné predstavenie. Dokonalé. Chorvát išiel ako po koľajniciach a napokon skončil tretí, keď poskočil o 18 miest. Fantázia.

Čakalo sa, čo predvedie náš Adam Žampa. Na Zubčiča mal k dobru 42 stotín. Od začiatku to vyzeralo perfektne. Ideálna stopa, agresívna jazda. Na prvom medzičase mal k dobru 70, na druhom 55 a na treťom ešte stále 10 stotín sekundy. V závere to už bolo síce rozhádzané, no stále výborné. Žampa bol priebežne tretí so stratou 26 stotín na Zubčiča, no dalo sa predpokladať, že nie všetci, čo boli ešte hore, sa dostanú pred Žampu. A tak sa aj stalo. Zaostali Mathie Fávre, Aleksander Aamodt Kilde, Gino Caveziel aj Henrik Kristoffersen. Žampa skončil napokon na fantastickom ôsmom mieste a získal do Svetového pohára ďalších 32 bodov.

Víťazom obrovského slalomu sa stal Švajčiar Odermatt. Druhý bol Američan Tommy Ford. Adam Žampa sa do elitnej desiatky v obrovskom slalome dostal tretíkrát v kariére a pódiové umiestnenie ušlo o 26 stotín. V obrovskom slalome je akutálne jedenásty a v celkovom poradí pätnásty.  “Ďalší ‘obrák’ a druhá top10 za sebou, dnes ôsme miesto v extrémne vyrovnaných pretekoch. Ďakujem celému tímu, trpezlivosť a zodpovedná drina najmä v dni, keď to nejde, iba ukazuje to, že vo vrcholovm športe musíš vydržať a veriť, že na to máš, aj keď ti už nikto neverí,” napísal  Žampa na svojom profile na instagrame.

Výsledky obrovského slalomu v Santa Caterina

1. Marco Odermatt (Švaj.) 2:08,42 min, 2. Tommy Ford (USA) +0,73 s, 3. Filip Zubčič (Chor.) +0,75, 4. Loic Meillard (Švaj.) +0,78, 5. Alexis Pinturault (Fr.) +0,82, 6. Luca De Aliprandini (Tal.) +0,86, 7. Leif Kristian Nestvold-Haugen (Nór.) +0,91, 8. Adam ŽAMPA (SR) +1,01, 9. Alexander Schmid (Nem.) +1,09, 10. Erik Read (Kan.) +1,13, … Andreas ŽAMPA (SR) nepostúpil do 2. kola