Domáce Kauzy Politika Spoločnosť

Ďalší posun v kauze nástenkového tendra. Poznáme termín pojednávania

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

 BRATISLAVA – Najvyšší súd SR (NS SR) vytýčil termín odvolacieho konania – verejného zasadnutia v prípade Zdenky Kudláčovej, ktorú v apríli Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku odsúdil v kauze nástenkového tendra na trojročný podmienečný trest odňatia slobody.

 

Podľa rozpisu NS SR sa vo veci bude rozhodovať 21. novembra. Senát ŠTS 10. apríla uznal Zdenku Kudláčovú vinnou zo spáchania zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a uložil jej trest odňatia slobody vo výmere tri roky s podmienečným odkladom na štyri roky. Ďalej jej súd uložil peňažný trest vo výške 6-tisíc eur a trest zákazu činnosti, spočívajúci v zákaze pôsobnosti v orgánoch obstarávajúcich verejné obstarávanie vo výmere štyri roky.

NS SR pre kauzu nástenkového tendra v novembri minulého roka právoplatne odsúdil bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja SR za SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova. Janušek dostal 11 rokov a Štefanov deväť. Súd ich uznal vinnými z trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. V prípade ďalších dvoch obžalovaných, Radoslava Behula a Tomáša Labaya, NS v novembri 2018 potvrdil pôvodné rozhodnutie ŠTS. V prípade obžalovanej Zdenky Kudláčkovej vec vrátil prvostupňovému súdu, aby ju opätovne prerokoval a nanovo rozhodol.

ŠTS v Pezinku pôvodne v októbri 2017 odsúdil na dlhoročné tresty odňatia slobody Janušeka a Štefanova. Zvyšných troch spod obžaloby oslobodil, keďže “nebolo dokázané, že skutok spáchali”. Voči verdiktu sa vtedy odvolala prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry aj obaja exministri.

Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli obaja odsúdení ministri za SNS.

Jediným záujemcom, a teda aj víťazom tendra, bolo konzorcium firiem Avocat a Zamedia, obe boli blízke vtedajšiemu šéfovi koaličnej SNS Jánovi Slotovi. Škoda, ktorá vznikla štátu pri tendri, dosiahla podľa prvostupňového súdu približne 12,7 milióna eur.