Domáce Politika Top

Ďalšia poisťovňa v problémoch, tvrdí Beblavý: Penťácka Dôvera na pokraji bankrotu!

BRATISLAVA – Slovensko minulý týždeň zaujala správa o rekordných problémoch Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá koncom tohto roka očakáva stratu viac ako 283 miliónov eur. Ako ale uvádza nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, podobný problém má ešte jedna poisťovňa.

Podľa jeho slov ide konkrétne o zdravotnú poisťovňu Dôvera, za ktorou stojí finančná skupina Penta. „ZP Dôvera je na tom ešte horšie. Má totiž rovnaký problém ako VŠZP – ale nie teoreticky do budúcnosti, ale reálne podľa oficiálnych účtovných výkazov z konca roka 2015,” píše poslanec v statuse na Facebooku.

Pomôcť mala tzv. Zajacova reforma

Aby sa poisťovne nedostali do predĺženia a boli vždy solventné, mala prísnymi pravidlami zabezpečiť tzv. „Zajacova reforma”. „Ľudovo povedané – má nejakú vlastnú majetkovú alebo finančnú podstatu,” vysvetlil pojem solventnosť Beblavý. Opakom je, ak má imanie záporné, čo znamená, že dlhuje viac než je jej majetok a hrozí bankrot.

Status Miroslava Beblavého
Status Miroslava Beblavého

Beblavý uvádza, že Dôvera sa už „dávno dostala do situácie, keď si z nej majitelia vytiahli viac peňazí, ako v nej bolo reálne majetku a nikomu to nevadí,” narozdiel od VšZP, ktorú rieši celý štát. Stať sa to malo preto, lebo penťácka poisťovňa použila podľa Beblavého unikátny trik – ocenenie poistného kmeňa.

„Časti svojich poistencov pripísala účtovnú hodnotu a zapísala ich tak do svojho účtovníctva na strane aktívum ako majetok. Ficovým nominantom vedený ÚDZS jej to odsúhlasil. Na základe toho Dôvera vykázala vynikajúce hospodárske výsledky a na základe tohto v podstate fiktívneho aktu vyplatila svojim akcionárom približne 400 mil eur,” tvrdí Beblavý a dodáva, že Dôvera si na vyplatenie týchto peňazí musela z veľkej časti požičať.

Ak by teda podľa neho v účtovníctve ako súčasť majetku nemala poistencov, ktorý ku koncu roka 2015 tvorili z jej nehmotného majetku rozhodujúcu časť, disponovala by negatívnymi vlastným imaním. „Inými slovami, keby Dôvera účtovala rovnako ako VŠZP a nepoužívala fiktívny majetok v podobe poistného kmeňa, tak by bola dávno v krachu. Alebo opačne – keby VŠZP účtovala ako Dôvera a mala v účtovníctve fiktívny majetok v podobe poistného kmeňa, tak by nemala žiadny problém ani dnes,” vysvetľuje.

Status Miroslava Beblavého
Status Miroslava Beblavého

„Preto si dovoľujem kolegom zo zdravotníckeho výboru navrhnúť – ak chcú v piatok na mimoriadnom výbore riešiť situáciu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, mali by sa pozrieť rovnako prísnym okom aj na Dôveru,” uzatvára Beblavý.

Snaha o zviditeľnenie, tvrdí Dôvera

Samotná poisťovňa sa voči tvrdeniam poslanca ohradila. „Zrejme zaslepenosť a snaha o vlastné zviditeľnenie vedú poslanca M. Beblavého k šíreniu pochybných a nepravdivých informácií o hospodárení zdravotnej poisťovne Dôvera,” zverejnili v stanovisku.

Poisťovňa ďalej tvrdí, že všetky svoje účtovné závierky predkladala a predkladá plne v súlade so zákonom a boli riadne auditované renomovaným audítorom. Taktiež upozorňuje, že nemala a nemá záporné vlastné imanie a žiaden fiktívny majetok.

Scestná logika Beblavého

Ako uvádza v stanovisku, logika teórie Beblavého je scestná. „Za najdôležitejšie považujeme povedať to, že do vlastného imania majetok nevstupuje, vstupuje tam základné imanie, výsledok hospodárenia a rezervný fond.”

Poisťovňa chce zdôrazniť, že nepoužili žiaden trik pri predaji podniku Dôvery do Apolla. „Dôvera nikdy nemala v účtovníctve žiaden fiktívny majetok,” ubezpečuje.

Zdroj: ph, Foto: SITA, FB / Miroslav Beblavy