Spoločnosť Zahraničné

Ďalšia veľká krádež v Nemecku. Zlodeji si z múzea odniesli medaily a šperky

Vchod do múzea Stasi. Zdroj: wikipedia

BERLÍN – Do múzea bývalej východonemeckej tajnej polície Stasi v Berlíne sa v nedeľu vlámali zlodeji a odcudzili zberateľsky vzácne medaily a zlaté šperky.

 

Páchatelia sa do budovy dostali cez okno na prvom poschodí a vo vnútri rozbili vitríny s exponátmi. Z miesta sa im podarilo nepozorovane odísť, oznámila vo vyhlásení polícia, ktorú cituje tlačová agentúra DPA.

Krádež bola odhalená v nedeľu ráno jedným zo zamestnancov múzea, ktoré vystavuje reálie neslávne známej tejto tajnej polície (Ministerstva pre štátnu bezpečnosť – Stasi).

Riaditeľ múzea Jörg Drieselmann pre denník Tagesspiegel uviedol, že medzi odcudzenými medailami je Vlastenecký rad za zásluhy, Rad Karola Marxa – najvyššie ocenenie udeľované v Nemeckej demokratickej republike (NDR) -, či sovietsky Leninov Rad.

Medzi ďalším lupom v tejto bývalej celonemeckej centrále Stasi figurujú prstene a náramkové hodiny skonfiškované tajnými agentmi od súkromných osôb. Po páde komunistického režimu v NDR v roku 1989 sa mnoho týchto predmetov vrátilo pôvodným majiteľom.

K lúpeži došlo iba niekoľko dní po spektakulárnej krádeži diamantov z klenotnice kráľovského paláca v Drážďanoch. Zlodeji si odtiaľ odniesli šperky nevyčísliteľnej historickej hodnoty z 18. storočia.

Polícia po týchto páchateľoch stále pátra a ponúkla odmenu 500.000 eur za informácie, ktoré povedú k ich dolapeniu alebo opätovnému získaniu klenotov.

V roku 2017 ukradli z Bodeho múzea v Berlíne 100-kilogramovú zlatú mincu, ktorú sa dosiaľ nepodarilo nájsť. Narastajú preto obavy, že rovnaký osud čaká aj drážďanské drahokamy.

Nemecká ministerka kultúry Monika Grüttersová v reakcii na sériu týchto krádeží vyzvala na usporiadanie národnej konferencie o bezpečnosti múzeí.