Domáce Politika Top

Dankovi vyfúkol potenciálneho partnera Kotleba. Šéfovi SNS do reči nie je

Andrej Danko. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Najskôr jedno memorandum s Dankom, potom ďalšie s Kotlebom. Kresťansky a konzervatívne orientovaná politická strana vystupujúca pod názvom KDŽP – Aliancia za Slovensko nadviazala spoluprácu s Kotlebovou ĽSNS. Urobila tak iba pár týždňov po tom, čo jej predseda Tomáš Taraba sedel za jedným stolom so šéfom parlamentu a SNS Andrejom Dankom – a podpisoval s ním memorandum. Národniarom teraz do reči nie je.

 

Slovenská národná strana (SNS) uzavrela Memorandum za život a vlasť so stranou Kresťanská demokracia – Život a prosperita (KDŽP) – Aliancia za Slovensko ešte v polovici septembra. V rovnakom čase sa Slovensko pripravovalo na Pochod za život. “Urobili sme prvý krok k tomu, aby sme vniesli racionalitu do takej vážnej témy, akou je ochrana života,” uviedol vtedy Danko. Podpis memoranda mal byť začiatkom diskusie ohľadom citlivej témy. Nasledovať mali okrúhle stoly, kde sa mali stretnúť všetky “relevantné politické strany”. Výnimku pre šéfa národniarov tvoril Marian Kotleba, s ktorým spoluprácu rezolútne odmietol.

Podľa SNS bol podpis tohto memoranda prvým krokom k politickej spolupráci so všetkými ostatnými stranami, ktoré majú kresťanské hodnoty. Podobnú ambíciu mal Danko už dlhší čas. Vytvoriť chcel akúsi “hrádzu proti liberalizmu”.

V tom čase sa KDŽP postavila na stranu Andreja Danka aj v otázkach prípadného zadlžovania sa v prospech väčších investícií. Všetko nasvedčovalo tomu, že obe strany si k sebe postupne, ale isto nájdu cestu. Kuffovci však namiesto toho našli spojenca v niekom inom.

Tomáš Taraba a Andrej Danko pri podpise septembrového memoranda. Zdroj: SNS

Kotleba dostal prednosť

To, že s Kotlebom nechcela ísť SNS automaticky neznamenalo, že s ňou nepôjde ani ich hodnotový spojenec. Tento týždeň Marian Kotleba oznámil, že jeho ĽSNS podpísala memorandum so štyrmi mimoparlamentnými stranami: Národná koalícia, Doma dobre, Priama demokracia a Kresťanská demokracia – Život a prosperita (KDŽP) – Aliancia za Slovensko. Zástupcovia spomenutých strán by mali ísť do blížiacich sa parlamentných volieb na spoločnej kandidátke pod hlavičkou ĽSNS. „Od dnešného dňa už nezastupujem len ĽSNS, zastupujem ďalšie štyri národné a kresťanské strany,“ citovala Kotlebu agentúra TASR.

KDŽP je strana, ktorá vznikla iba vo februári tohto roka okolo bývalého poslanca za hnutie OĽaNO Štefana Kuffu. Ten sa zviditeľnil napríklad tým, že chcel posielať do väzenie ženy, ktoré podstúpili umelé oplodnenie. Jeho brat je známy kňaz Marian Kuffa. Súčasným predsedom strany je Tomáš Taraba. KDŽP sa nedostala do zverejnených predvolebných prieskumov agentúr Focus, nakoľko tá v štatistikách uvadzá iba strany, ktoré by volilo viac ako jedno percento oslovených respondentov. Kuffovci už majú za sebou voľby do europarlamentu, v ktorých dostali asi 20-tisíc hlasov.

Štefan Kuffa. Zdroj: archív

Danko zaryto mlčí

Odkedy boli zverejnené informácie o tom, že KDŽP uzavrela dohodu s Kotlebovcami, národniari zaryto mlčia. Na otázky neraguje ani tlačové oddelenie strany a ani ich predseda Andrej Danko.

KDŽP vo svojej reakcii uviedla, že “memorandum s SNS nebolo o spoločnom postupe vo voľbách, ale o tom, že podporujeme SNS v aktivitách na ochranu počatého života, aby ako vládna strana s takýmto zákonom prišla”. Podľa nich išlo o hodnotové memorandum, kde sa žiadny postup v politike nespomína a nedefinuje. Memorandum s ĽSNS je oproti tomu o spoločnom postupe vo voľbách.

Mohlo by vás zaujímať: