Domáce Šport Top

Degradovaný a ponížený Slovan ide do vojny s UEFA. Kmotrík ml. hovorí o nebezpečnom precedense

Futbalisti Slovana Bratislava nemohli odohrať stretnutie Ligy majstrov na Faerských ostrovoch ani so svojim rezervným tímom. Zdroj: Facebook

BRATISLAVA – (Redakcia / TASR)  Futbalistom bratislavského Slovana sa môže o prvých kvalifikačných predkolách Ligy majstrov už aj snívať. V minulej sezóne vypadli zahanbujúco s poloamatérskou Sutjeskou Nikšič, v aktuálnej sezóne proti KÍ Klasvík ani nekopli do lopty a pre pozitívne testy na koronavírus neodohrali s faerským majstrom ani minútu.

 

Európska futbalová únia (UEFA) duel zrušila a je veľmi pravdepodobná alternatíva, že ho skontumuje v prospech domácich. O osude zápasu sa tak rozhodne v pondelok za zeleným stolom a Slovan sa v prípade nepriaznivého verdiktu plánuje odvolať. Teraz to už nie je šport, ale vojna advokátov, argumentov, lobingu a diplomacie. “Cítime sa poškodení. Na Faerských ostrovoch sme strávili päť dní, pričom každý ďalší deň bol náročnejší. Vo viacerých smeroch sme boli zo strany miestnych úradov diskriminovaní a to, čo sme si museli prežiť, nemalo nič spoločné s fair-play. Nadobudli sme presvedčenie, že išlo o snahu neférovo postúpiť do ďalšieho kola,” povedal generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík ml.

“Nebudeme teraz polemizovať o testoch na Faerských ostrovoch. Ako diskriminačné však vnímame rozhodnutie miestnych úradov. Všetci sme leteli jedným lietadlom a boli sme v rovnakom kontakte s nakazenou osobu. Paradoxne však bola karanténa uvalená len na členov realizačného tímu a hráčov, ktorí mohli zasiahnuť do zápasu. Ostatní členovia výpravy v karanténe neboli. Myslíme si, že domáce úrady účelovo uplatnili dvojitý meter a umelo nám zamedzili nastúpiť na zápas. Viackrát sme žiadali o opätovné pretestovanie hráčov, ktorí leteli v pondelok. Nebolo nám to umožnené a všetci museli zostať v karanténe,” popísal Kmotrík udalosti na Faerských ostrovoch.

 

Vpravo viceprezident Slovana Ivan Kmotrík ml. a vľavo Vladimír Weiss ml. počas podpisu zmluvy. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Je zaujímavé, že Slovan poslal na Faerské ostrovy dve výpravy a v oboch sa objavil koronavírus. To zrejme nie je normálne a hľadať tu konšpirácie zo strany Faerčanov je rovnaké sci-fi, ako to, že UEFA nadržiavala domácim a chcela poškodiť Slovan. Veď keď si to povieme na rovinu, pre UEFA je Slovan rovnako nezaujímavý ako Klasvík. Ak Slovan naozaj mal na palube oboch lietadiel nainfikovaných členov výpravy, potom je to jeho veľký problém. Klub pravdepodobne niečo nezvládol, odignoroval, podcenil. Alebo to všetko domáci nainscenovali a zmanipulovali? Veď nie je normálne možné, urobiť na tejto úrovni takúto diletanskú chybu a nemať 1000-percentnú istotu, že všetci čo cestovali, boli v poriadku, zdraví a bez symptómov na COVID-19. Ak by to tak bolo, potom ich mohli na Faerských ostrovoch testovať aj každú hodinu. Tu niečo nesedí.

“V druhej delegácii bolo 21 ľudí v lietadle, kde je 180 miest. Všetci leteli v maskách, s rukavicami a pri sedení dodržali výrazné rozstupy. Ak sa preukáže nákaza po prílete lietadla, tak bežne dajú do karantény len ľudí, ktorí sedeli v bezprostrednej blízkosti daného človeka. Nie celé lietadlo. Ak teda máte 21 ľudí v lietadle pre 180 ľudí, logicky vychádza, že nikto nesedel a ani nebol v priamom kontakte s nakazeným hráčom. Aj napriek tomu domáce úrady opäť účelovo dali druhé mužstvo do karantény,” posťažoval sa Kmotrík, ktorý prezradil aj podivné praktiky miestnych úradov.

“Aby nám to ešte viac znepríjemnili, tak na Faerských ostrovoch je v štátnej karanténe povolené trikrát denne vyjsť na čerstvý vzduch. Naša prvá výprava od stredy rána nemohla ani len vyjsť z izieb a do hotela viackrát prišla polícia, ktorá nám pohrozila, že v prípade opustenia izby či hotela by mohli byť naši členovia výpravy zadržaní či trestne stíhaní.”

Verdikt disciplinárky UEFA sa očakáva v pondelok, vedenie Slovana zatiaľ nemá bližšie informácie o konaní, no v prípade rozhodnutia v neprospech slovenského majstra hodlajú “belasí” využiť všetky dostupné prostriedky na zvrátenie rozhodnutia. “Samozrejme, ak by k takému scenáru došlo, tak by sme podali odvolanie. Z udalostí posledných dní jasne vyplýva, že na Faerských ostrovoch robili všetko pre to, aby sa zápas neuskutočnil. Ak si to takto niekto nastaví, tak neviem ako chceme odohrať kvalifikácie európskych pohárov či Ligu národov. Toto má potom krátku životnosť a neviem, kam sa tým dostaneme. Riskujeme nebezpečný precedens aj v súvislosti s potenciálnymi budúcimi zápasmi, ktoré sa odohrajú na Faerských ostrovoch. Pokiaľ bude rozhodnutie UEFA v náš neprospech, tak určite podáme odvolanie a budeme sa brániť právnou cestou. Aj napriek tomu, že sa vraciame znechutení a plní negatívnych pocitov, nevzdávame sa. Budeme bojovať do poslednej chvíle,” doplnil informácie Kmotrík.

 

Mohlo by vás zaujímať