Regióny Bratislava Top

DESIVÁ SPOVEĎ Paľa! Čelil ÚTOKU medvedice: TOTO mu zachránilo ŽIVOT

Ilustračné foto. ZDROJ: Unsplash

BRATISLAVA – Okamihy hrôzy zažili v posledných dňoch dvaja muži, ktorí sa úplnou náhodou ocitli v tvárou v tvár desivej šelme. Jeden z nich vypovedal o poškodených autách, druhý čelil medvedici zoči-voči. 

 

K prvému stretu s medveďom došlo v doline Malá Branica v Malej Fatre. Turista sa prechádzal po prírode, keď zrazu spozoroval medveďa. To, čo sa dialo potom, mu takmer zastavilo srdce. “Dnes som mal krásne stretnutie s medvedicou a dvoma malými. Síce to neprajem nikomu, no bol to zážitok. Bol som jej po vetre, tak ma zacítila a rozbehla sa priamo na mňa, neostalo mi nič iné len kričať a zvoniť s hrkálkou,” poznamenal Paľo.

Medvedica našťastie zastavila približne 20 metrov pred turistom, spamätala sa a rýchlo z miesta utiekla. Paľo priznal, že mal chvíľami pocit, že môže byť rýchlo po ňom. “Srdce som mal v pr*eli, skoro som sa po toto,” dodal.

Ďalšie stretnutie s obrovskou šelmou opísal aj Lukáš. Ten upozornil na medveďa, ktorý sa pohyboval len kúsok od chaty a návštevníci sa báli vyjsť von na neďalekú latrínu. “Ubytovanie s pridanou hodnotou alebo, keď sa nevieš dostať ani na latrínu. Tento medveď naháňal strach návštevníkom chaty 2 dni takmer bez prestávky, za bieleho dňa aj v noci, prirodzená plachosť žiadna, prišiel až do bezprostrednej blízkosti, našťastie sa nikomu nič nestalo,” poznamenal Lukáš. Medveď však návštevníkom, podľa jeho slov, zničil spätné zrkadlá na aute.

Niekoľko hlásení o výskyte tohto divého zvieraťa zaznamenal aj Zásahový tím pre medveďa hnedého. Jedným z hlásení bol prípad výskytu medveďa v intraviláne obce Sielnica v okrese Zvolen. “V tomto prípade zásahový tím oslovil dotknutú samosprávu a navrhol nastavenie fotomonitoringu oblasti s cieľom sledovania prípadného pohybu medveďa v blízkosti obce a zvýšenia bezpečnosti jej obyvateľov,” informovali o tom v pondelok z odboru komunikácie Štátnej ochrany prírody.

Podľa Zásahového tímu sa nejednalo o nedávno postrelenú medvedicu zo Zvernice Bieň pri neďalekej obci Kováčová. Štátni ochranári potvrdili, že sa jedná o inú šelmu, ktorej migrácia môže byť spôsobená začínajúcim sa obdobím medvedej ruje. Medzi častými hláseniami sú aj upozornenia o výskyte medveďa mimo intravilánu, v lesnom prostredí. Takýto prípad cez víkend zaregistrovali nad obcou Turie v okrese Žilina. O prípade informovala polícia spolu s upozornením na opatrnosť.

Štátna ochrana prírody podotkla, že les je pre medvede prirodzený biotop a oblasť širšieho okolia obce Turie patrí dlhodobo medzi lokality s ich výskytom. Svedčí o tom aj samotný erb obce, kde je medveď vyobrazený spolu s brusnicou a čučoriedkovou. “Vstupom do lesa prekračujeme územie, kde prirodzene fungujú zákony prírody a je potrebné sa ich naučiť rešpektovať. Les je priestor, kde by mali byť v bezpečí najmä jeho obyvatelia, a musíme počítať s možnosťou stretu s nimi,” dodali z odboru komunikácie.