Zahraničné Spoločnosť Top

Desivé varovania vedcov. Koronavírusom sa môže nakaziť väčšina svetovej populácie

Ľudia s ochrannými rúškami na tvári sa fotia pred gotickou katedrálou Duomo v Miláne v pondelok 24. februára 2020. Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Mnohí britskí lekári sa vyjadrujú skepticky, pokiaľ ide o to, či sa podarí šírenie nového koronavírusu SARS-CoV-2 ešte zastaviť. “Je zrejmé, že teraz sú všetky podmienky pre pandémiu (šírenie choroby po celom svete, pozn. red.) splnené,” povedal Bharat Pankhania z univerzity Exeter.

 

“Je lepšie byť úprimný a povedať to,” uviedol v pondelok pre britský denník “The Telegraph”. O niečo neskôr prišli zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) takisto menej optimistické správy, ako tomu bolo v minulosti. Medzinárodné spoločenstvo vyzvala, aby sa pripravilo na “možnú pandémiu”.

Najmä náhle zvýšenie počtu infekcií v Iráne, Taliansku a Južnej Kórei je “hlboko znepokojujúce”, uviedol v pondelok v Ženeve šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Napriek narastajúcim obavám z vírusu neplánuje 26 štátov schengenského priestoru znovuzavedenie kontrol na hraniciach. Aj hranice do Talianska sú zatiaľ otvorené. Meranie teploty, napríklad na letiskách v Rakúsku, bude vykonávané aj naďalej len u cestujúcich prichádzajúcich z Číny. Ľudí prichádzajúcich z Talianska sa toto opatrenie zatiaľ netýka. Naopak, pražské letisko zvýšilo bezpečnostné opatrenia pre prílety z Talianska.

V Rakúsku medzičasom potvrdili prvé dva prípady nákazy novým koronavírusom.

Nový koronavírus pod elektrónovým mikroskopom. Zdroj: National Institute of Allergy and Infectious Diseases

Časové okno sa uzatvára

Devi Sridharová z univerzity v Edinburgu, ktorá robí výskumy v oblasti verejného zdravia na celom svete, pre “Telegraph” povedala, že časové okno pre potlačenie rozširovania nákazy sa zatvára.

Expertka na infekčné ochorenia Nathalie McDermottová z renomovanej King‘s College v Londýne, označila situáciu v Južnej Kórei, Iráne a v Taliansku za “veľmi znepokojujúcu”. Tam nie je jasné, od koho sa ľudia nakazili. To naznačuje, že tamojší ľudia sa infikovali od osôb, ktoré neprejavujú žiadne symptómy choroby a ani sami netušia, že sú nakazení. Tak sa môže patogén rýchlo šíriť ešte skôr, ako sa odhalia prvé prípady. 

Blížime sa k definícii pandémie

Už pred takmer dvoma týždňami riaditeľ inštitútu pre virológiu v berlínskej nemocnici Charité, Christian Drosten, vyjadril obavy, že rozširovanie nového koronavírusu sa už nebude dať utlmiť a choroba pľúc Covid-19 sa stane pandémiou. “Blížime sa k definovaniu pandémie,” povedal na prednáške v Berlíne. “Musíme sa na to nastaviť,” povedal uznávaný expert na koronavírusy.

Nový koronavírus pod elektrónovým mikroskopom.  Zdroj: National Institute of Allergy and Infectious Diseases

Vírus môže nakaziť 60 percent ľudí na celom svete

Popredný epidemiológ z Hongkongu, profesor a medzinárodne uznávaný odborník Gabriel Leung, tiež už pred dvoma týždňami varoval, že vírus SARS-CoV-2 sa bude aj naďalej šíriť. Obáva sa, že keď sa nepodarí dostať vírus pod kontrolu, môže sa ním nakaziť až 60 percent svetovej populácie.

Snahy udržať ochorenie v Číne a jednotlivých krajinách zlyhali a pandémii sa už nedá zabrániť, povedal epidemiológ z Harvardskej univerzity Marc Lipsitch. Teraz už zostáva len otázka, aké protiopatrenia musíme prijať. Podobne ako Leung si myslí, že pri pandémii sa môže novým koronavírusom nakaziť 40-70 percent populácie. 

Kliknutím na obrázok otvoríte interaktívnu mapu, ktorá zachytáva rozšírenie nákazy na celom svete. Zdroj: arcgis.com

Čína zabránila množstvu infekcií

Podľa WHO ochránili prísne opatrenia Číny stovky tisíc ľudí pred infekciou. Počet infekcií momentálne klesá, uviedol vedúci delegácie WHO Bruce Aylward po vyhodnotení rôznych zdrojov.

Mohlo by vás zaujímať