Regióny Bratislava Top

DESIVÉ ZISTENIA Len 11-ročný chlapec ZOMREL kvôli hre! NEBEZPEČNÝ trend sa šíri aj na Slovensku

znasilnenie, chlapec, tyranie
Ilustračné. Zdroj: Shutterstock.com

BRATISLAVA – Pred pár mesiacmi celým Českom otriasol desivý prípad 11-ročného chlapca, ktorý prišiel o život kvôli hre. Chlapec sa rozhodol splniť nebezpečnú výzvu, ktorá sa niekoľko mesiacov šírila sociálnymi sieťami. Odborníci varujú rodičov. Toto nebezpečenstvo sa šíri aj na Slovensku! 

 

Začiatkom februára otriasol Českom tragický prípad. Podľa portálu idnes.cz sa 11-ročný chlapec z Jičína rozhodol splniť nebezpečnú výzvu s názvom Blackout Challenge. Pri jej plnení utrpel vážne zranenia a bol prevezený leteckými záchranármi do nemocnice. Lekári mu už nedokázali pomôcť a chlapec prišiel o život.

Nám sa podarilo zistiť, že nebezpečná Blackout Challenge nie je žiadnou novinkou. Dokonca sa už niekoľko mesiacov objavuje na sociálnych sieťach medzi mladými aj na Slovensku. “Na sociálnych sieťach sa opäť objavila staronová výzva s názvom Blackout Challenge, ktorú sme intenzívnejšie vnímali počas leta minulého roka, kedy patrila k aktuálnej výzve, do ktorej sa mladí ľudia zapájali,” upozornila nás na to členka Internetovej poradne pre mladých ľudí, Zuzana Juráneková.

Výzva sa na internete objavila ešte v roku 2008, potom upadla do zabudnutia. Teraz je tu opäť. Ako nám priblížila Zuzana Juráneková, “jej podstatou je zadržať dych, škrtiť samého seba alebo vzájomne sa, kým neomdliete a nestratíte vedomie,” a práve to je na výzve nebezpečné. Mladí totiž nielenže stratia vedomie, ale mnohokrát ich táto “zábavka” stojí život.

Eufória nadovšetko?

Prečo je táto výzva pre mladých príťažlivá a riskujú svoj život? “To, čo je na výzve príťažlivé je dosiahnutie krátkeho euforického stavu – „high“ , ktorý nasleduje po uvoľnení krvného obehu, keď okysličená krv, ktorá bola blokovaná, naraz zaplavuje mozog. V rámci výzvy sa spomína aj to, že sa z krátkeho bezvedomia rýchlo prebudia, čo ale nemusí byť zaručená pravda. Odhadnúť takýto moment, keď ste hecovaní a vydržať to čo najdlhšie, je ťažké a rizikové. Je jasné, že nedostatok kyslíka vážne ohrozuje zdravie a môže spôsobiť smrť. Po celom svete zaznamenávame tragické príbehy mladých ľudí, ktorí zomreli alebo majú nejaké zdravotné následky,” priblížila pre zregionu.sk Juráneková z IPčka.

Ďalším faktorom môže byť aj túžba niekam patriť. “Z tohto dôvodu sú na hodnotenie zo strany svojich rovesníkov a okolia veľmi citliví. Často sa ocitajú v „začarovanom kruhu“ očakávaní, ktoré by mali naplniť, tlaku na výkon od dospelých aj rovesníkov a vlastných potrieb. Práve zapájanie sa do online výziev sa zdá byť nielen zdrojom zábavy, ale aj spôsobom ako mladí ľudia získavajú pozitívnu pozornosť okolia a pocit, že sú súčasťou väčšej komunity,” dodala Juráneková.

Odporúčania:

Internetová poradňa vytvorila zoznam odporúčaní pre rodičov, ako efektívne komunikovať s deťmi, aby predišli tomu najhoršiemu.

SPOZNAJTE ICH NÁZOR, ak sa opýtate na názor, dozviete sa o svojich deťoch a ich postojoch oveľa viac, ako keď budete hovoriť Vy.

DISKUTUJE O TOM, ČO A AKO BY UROBILI, KEBY BOLI VYZVANÍ – pomôže im to nazrieť na situáciu aj inou optikou a vďaka diskusii môžete rozšíriť možnosti a stratégie riešenia takejto situácie.

UKÁŽTE SVOJE POCITY – hovorte spolu o tom, že Vám na nich záleží a máte obavu, že by sa im mohlo niečo stať, pretože sú pre Vás všetkým. Zákazy, príkazy, kontrola a prísnosť nie je úspešná cesta.

POČÚVAJTE, čo hovoria Vaše deti a VYHNITE SA ODSUDZOVANIU, pretože ten, kto ich do výzvy nominoval môže byť ich nalepší priateľ a verte, že sa v danej chvíli sa asi postaví na jeho stranu a bude ho chrániť.

DAJTE IM ČAS NA PREMYSLENIE – pomôže im spoznať pozitíva,negatíva a riziká výzvy. Jednoduché „nerob to“ im nestačí.

UZNAJTE TLAK – povedzte im, že veríte tomu, že zapojenie sa do výzvy a tlak, ktorý prežívajú je legitímny, nebagatelizujte.

PONÚKNITE BEZPEČNÝ ADRENALÍN – výzvy sú spojené s dobrodružstvom a adrenalínom. Poďte spoločne skúsiť niečo bezpečné a adrenalínové.

POVEDZTE IM, KDE JE POMOC a POVZBUĎTE ICH, ABY JU VYHĽADALI.

BUĎTE PRE NICH BEZPEČÍM A ISTOTOU, že budete stáť pri nich aj vtedy, keď urobia chybu.