Zahraničné

Desivý incident v Londýne vystrašil obyvateľov. Johnson sa im poďakoval za statočnosť

Boris Johnson. Zdroj: SITA/Tolga Akmen/Pool Photo via AP

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson sa v piatok poďakoval verejnosti a záchranným zložkám za obrovskú statočnosť pri zvládaní teroristického útoku na londýnskom moste London Bridge. Johnson zverejnil svoje stanovisko na Twitteri.

“Je to hrozný incident a moje myšlienky sú s obeťami a ich rodinami,” napísal Johnson.
Starosta Londýna Sadiq Khan na tlačovej konferencii potvrdil, že polícia po žiadnom ďalšom podozrivom nepátra. “Ďakujem tiež členom verejnosti, ktorí dnes popoludní riskovali svoju vlastnú bezpečnosť. Sú tí najlepší z nás,” dodal Kahn. “Voči terorizmu musíme byť a budeme jednotní a rozhodní. Tí, ktorí sa nás snažia napadnúť a rozdeliť, nikdy neuspejú,” povedal Kahn.

“Potvrdilo sa, že niekoľko ľudí bolo zranených, niektorí vážne,” pokračoval Kahn. Incident sa stal iba niekoľko týždňov po tom, ako v Británii znížili stupeň rizika teroristickej hrozby, pripomenula televízna stanica Sky News. Kahn dodal, že úroveň teroristickej hrozby bude neustále revidovaná. Vyšetrovanie prípadu prevzalo protiteroristické komando metropolitnej polície Londýn, povedal jeho veliteľ Neil Basu.

Okolie mosta, ako aj priľahlé ulice a stanice uzavreli. K teroristickému útoku v Londýne sa medzičasom vyjadril aj Biely dom. “Spojené štáty dôrazne odsudzujú všetky násilné činy na nevinných ľuďoch a sľubujeme plnú podporu nášmu spojencovi Spojenému kráľovstvu,” píše sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Predpokladaný páchateľ v prípade piatkového útoku nožom v oblasti londýnskeho mosta London Bridge zomrel po tom, ako ho postrelili policajti. Útočník mal na sebe atrapu výbušného zariadenia. Polícia prípad vyhlásila za teroristický čin. Pri incidente utrpelo viacero ľudí zranenia. Políciu na miesto činu privolali o 13.58 h miestneho času (14.58 h SEČ).