Zahraničné Spoločnosť Top

Dezertér z KĽDR prehovoril. Toto si myslia Severokórejci o Kim Čong-unovi

Ľudia sú k režimu Kim Čong-una ľahostajní. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Uplynul už rok, čo sa severokórejskému vojakovi Oh Chong-songovi podarilo za dramatických okolností ujsť z krajiny diktátora Kim Čong-una. Teraz prehovoril o svojom minulom živote a o tom, čo si ľudia v KĽDR naozaj myslia o svojom vodcovi.

V novembri 2017 sa na internete začalo šíriť dramatické video. Nakrútené bolo na hraničnom priechode medzi Severnou a Južnou Kóreou v dedinke Panmunjom. Na ceste vidno čierne vozidlo, ktoré zrazu zíde z cesty a zastaví. Muž v uniforme vystúpi z auta a uteká cez hranicu. Prenasledujú ho a strieľajú po ňom bývalí kamaráti.

Dezertéra zasiahlo niekoľko guliek, potom zostal zranený ležať na zemi. Lenže mužovi sa podarilo hranicu prekročiť a tak ho severokórejskí vojaci už nemôžu ďalej prenasledovať. Oh Chong-songa vyzdvihli a zachránili jednotky OSN. Tie potom rozšírili napínavé video z jeho odvážneho úteku na internete. Vojak bol pri ňom ťažko zranený.

O rok neskôr sa už Oh má oveľa lepšie a žije v Južnej Kórei. Vo svojom prvom nedávno zverejnenom rozhovore dezertér prezradil, ako k úteku došlo, aký bol jeho život v KĽDR a čo si tamojší ľudia naozaj myslia o diktátorovi Kim Čong-unovi.

Takto opísal svoj útek

Oh pre japonský Sankei Shimbum povedal, že je synom vysokopostaveného severokórejského generála. Podľa denníka japonské bezpečnostné zložky jeho identitu potvrdili.  I keď pochádza z vysokých kruhov KĽDR, necíti k diktátorskému režimu žiadnu lojalitu, prezradil 25-ročný mladík novinám.

Bývalý vojak svoj útek popísal ako istý druh nehody. “Vtedy som sa cítil tak, ako by sme boli krátko pred vojnou s USA,” povedal Oh. “Tlak vyvíjaný na nás našimi nadriadenými bol veľký.”

V deň úteku sa pohádal s kamarátmi a opil sa, prezradil Oh. Počas návratu k svojmu postu omylom prekročil kontrólne stanovisko. “Bál som sa, že keď sa otočím naspäť, tak ma popravia,” vysvetlil.

Čo si myslia Severokórejčania o diktátorovi

Oh povedal, že svoj útek ani trocha neľutuje. “V Severnej Kórei sú ľudia ľahostajní jeden k druhému, k politke aj vodcom. To sa týka najmä mladej generácie,” prezradil. “80 percent ľudí z mojej generácie necíti voči Kimovi žiadnu lojalitu, sú ľahostajní.”

Pre bývalého vojaka to nie je nič prekvapivé: “Je to predsa prirodzené, nemať žiadnu lojalitu a záujem k systému, v ktorom je prijímané dedičstvo moci a ktorý nevie nasýtiť svojich občanov.”

Aký je život dezertéra v Južnej Kórei?

Oh sa podľa denníka zo zranení a choroby spôsobenú črevnými parazitmi, ktorú mu objavili lekári, zotavil. Kamarátom, ktorí sa ho snažili na hranici zastreliť, už odpustil.

“Keby na mňa nestrieľali, potrestali by ich,” vysvetlil. Teraz žije spokojne v Južnej Kórei. Jeho lekár pred mesiacom v rozhlasovom rozhovore prezradil, že Oh má už prácu a kúpil si aj vlastné auto. Dokonca stratil aj svoj severokórejský prízvuk.