Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Divadlo Aréna po náročnom období prichádza s premiérou. Osud národného hrdinu Jánošíka predstaví v inom svetle

Zdroj: Divadlo Aréna

BRATISLAVA – Aj Divadlo Aréna sa môže pýšiť ďalšou inscenáciou. Uvádza hru Jánošík s podtitulom Príbeh vraha?. A prečo práve príbeh vraha? Všetko sa dozvedia návštevníci v pravý čas na pravom mieste.

 

Občiansky cyklus Divadla Aréna prináša divákom ďalšiu zaujímavú premiéru hry Jánošík. Osudy národného hrdinu Juraja Jánošíka predstavia tvorcovia na základe autentických dobových materiálov, no predsa len v inom svetle. Počas predstavenia budú mať diváci možnosť vypočuť si aj verše Jána Kalinčiaka z básne Túženie. ,,Snažíme sa o napätie medzi tým, čo je legenda a kto vlastne Jánošík bol. Vieme, že to bol zbojník, to je nesporné, vieme o tom, že sa zúčastnil na mnohých prepadoch, ale to súvisí s dobou,” uviedol riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura.

Kukura tiež dodal, že v približnom čase narodenia zbojníckej legendy boli koncom 80. a začiatkom 90. rokov 17. storočia pokrstení až štyria Jurajovia Jánošikovia. ,,My sa prikláňame k májovému Jánošíkovi, jeho matka bola Czingeľová. Zaujímavé je, že podľa vlastnej výpovede jeden z lupov – prstienok, daroval jednému peknému dievčaťu, ktoré sa volalo Czingeľová.”

Premiéra hry bola pôvodne naplánovaná na október. Zlá pandemická situácia sa však postarala o zatvorenie divadiel a odložiť sa tak museli všetky predstavenia. V súčasnosti ale divadlá už naplno hrajú, aj keď diváci môžu hľadisko zaplniť iba do polovice.

 

Divadlo prichádza s premiérou hry Jánošík. Zdroj: Divadlo Aréna

Groteska o nás

Hra Jakuba Nvotu vznikla v spolupráci s Historickým ústavom Slovenskej akadémie vied a tiež RTVS. Tá do inscenácie zapožičala kostýmy. Príbeh sa odohráva v dvoch základných časových pásmach. ,,Jedno je autentické, začiatok 18. storočia, a druhé o 130 rokov neskôr, keď sa k legende vyjadrujú štúrovci, ktorých považujeme za znovuzroditeľov tejto legendy. Tá pretrvávala nielen v oral history nášho národa, ale aj v umeleckých spracovaniach, či už filmových, divadelných alebo literárnych,” uviedla dramaturgička Saša Sarvašová.

Obraz Jánošíka vznikol na základe doby, v ktorej žil. ,,Tak, ako sa o to snažíme vo všetkých inscenáciách, nielen nášho Občianskeho cyklu. Jakub Nvota je autorom dramatizácie Švejk, ktorá takisto ukazuje pokrivený obraz toho, ako ľudia v tom čase fungovali, podobným kľúčom pristupoval k Jánošíkovi,” doplnila Sarvašová.

Diváci počas inscenácie nájdu určité paralely aj so súčasnosťou. Tie im ale úsmev na tvári určite nevyčaria. Dramaturgička žánrovo označila hru za ,,grotesku o nás a o našej dobe, ktorá sa odohráva pred 300 rokmi”.

 

Inscenácia Jánošík je až pálčivo aktuálna. Zdroj: Divadlo Aréna

Národný hrdina

Zbojníctvo v našich končinách predstavuje akýsi zaujímavý jav. V minulosti tu pôsobilo viacero skupín zo zbehnutých poddaných, bývalých vojakov a z rôznych marginálnych skupín obyvateľstva. Išlo o obyčajných lupičov, ktorí neváhali okrádať kohokoľvek, kedykoľvek a nezastavili sa pred páchaním násilia toho najhrubšieho zrna. Na druhej strane tu boli zbojníci, okolo ktorých sa vytvorila ľudová tradícia. Patrili k nim bývalí poddaní, ktorí svoje násilné činy zamerali na predstaviteľov privilegovaných skupín obyvateľstva a ostatných ľudí neokrádali, alebo len v menšej miere. Ich správanie vidiecke obyvateľstvo tolerovalo a podporovalo. Zo všetkých „legendárnych“ zbojníkov si najpevnejšie pozície získala postava Juraja Jánošíka.

Jánošík je v dnešnom chápaní mýtická postava. Nemalou mierou k mytologizácii jánošíkovskej témy prispela aj literatúra, divadlo a najmä film. Obraz Janošíka, aký dnes poznáme, predstavil režisér Paľo Bielik v roku 1963. ,,Jánošík spersonifikovaný v osobe charizmatického Františka Kuchtu sa stal doslovne národným hrdinom. Je aj dôsledkom toho, že o Jánošíkovi sa vlastne nediskutuje, aj súčasní autori sa podriaďujú obrazu vznešeného zbojníka Andreja Melicherčíka a tak konzervujú mýtickým Jánošíkom toho reálneho, historického. Obdivovanie „tohto“ Jánošíka je na tej istej úrovni ako obdiv k Robinovi Hoodovi, ktorý vlastne ani nebol reálnou postavou,” uviedol z oddelenia marketingu a PR divadla Ján Lukáč.

 

Tvorcovia predstavia Jánošíka v inom svetle. Zdroj: Divadlo Aréna

Tvorivý tím

 • Scenár a réžia: Jakub Nvota
 • Dramaturgia: Saša Sarvašová
 • Scéna: Karel Czech
 • Kostýmy: Diana Strauszová
 • Hudba a texty piesní: Martin Geišberg
 • Pohybová spolupráca: Peter Nůsek Argo
 • Svetelný dizajn: Róbert Polák
 • Odborná spolupráca: Mgr. Diana Duchoňová, PhD.

Obsadenie

 • Jánošík: Richard Autner
 • Uhorčík a ďalšie postavy: Ondrej Kkovaľ
 • Huncaga a ďalšie postavy: Juraj Loj
 • Rákoczi a ďalšie postavy: Kamil Mikulčík
 • Farár a ďalšie postavy: Roman Pomajbo
 • Dievča a ďalšie postavy: Broňa Kováčiková
 • Schardonka a ďalšie postavy: Elena Podzámska

 

Mohlo by vás zaujímať: