Do DIAĽKOVÝCH VLAKOV železníc pribudne NAJMODERNEJŠIA posila v podobe nových reštauračných vozňov

BRATISLAVA – Reštauračné služby, ktoré v diaľkových vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko prevádzkuje spoločnosť Wagon Slovakia Košice, sa tešia veľkej obľube. Štandard stravovacích služieb vo vlakoch sa opäť posúva na vyššiu úroveň a cestujúci si v priebehu roku 2022 môžu vychutnávať rôzne jedlá inšpirované svetovou gastronómiou v celkovo šiestich nových reštauračných vozňoch radu WRmz 88-90.

 

V súčasnosti prebieha zásadná modernizácia interiéru reštauračných vozňov, ktoré boli v prevádzke od roku 1988, za účelom zvýšenia komfortu pre cestujúcu verejnosť, ako aj pre potreby personálu kuchyne a obsluhy. „Kompletná modernizácia sa týkala najmä reštauračnej časti, vybavenia kuchyne, ale aj výmeny interiérových dverí, podláh, WC bunky, opravy klimatizácie, centrálneho zdroja energie, informačného a komunikačného systému, či vodného hospodárstva,“ uvádza železničná spoločnosť. Exteriér vozňov si zachová korporátnu identitu ZSSK, čomu zodpovedá použitie farieb a línií ich rozmiestnenia. Myslelo sa aj na vizuál interiéru, vo vozňoch  sú osadené nové sedadlá, zabudované nové kuchynské spotrebiče a informačné systémy tak, aby spĺňali štandardy súčasnej doby a boli lákadlom a príjemným spestrením pre našich cestujúcich.

Nové reštauračné vozne zvýšia komfort pre cestujúcu verejnosť, ako aj pre potreby personálu kuchyne a obsluhy.
Zdroj: ZSSK

Modernizované vozne

Modernizované reštauračné vozne budú radené do vlakov R 6xx na trati Košice – Bratislava. Prvý zo šiestich vozňov odovzdala firma RWS Services s.r.o. do prevádzky 3. 9. 2021, ako vysúťažený dodávateľ v rámci verejného obstarávania. Následne bol 5. 9. 2021 zaradený do vlaku R 606 Tatran. Ide o najmodernejšiu posilu vo flotile „reštaurákov“, aktuálne železnice radia vo vnútroštátnej preprave 7 ks WRRmeer z roku 2008, 3 ks WRReer z roku 1995 a v zálohe má 1 ks WRRm ešte z roku 1980. „Prvý reštauračný vozeň na trati Bratislava – Košice je už v prevádzke.Občerstvenie v jeho modernom priestore si cez víkend môžete vychutnať v sobotňajších rýchlikoch R 604, R 611 a v nedeľňajších rýchlikoch R 600 a 607,“ konštatuje železničná spoločnosť.

Milovníkov streetfoodu potešíme štavnatými burgrami s trhaným mäsom a z čerstvých surovín.
Zdroj: ZSSK

Atraktívna kuchyňa

„Cestujúcich okrem atraktívneho dizajnu čaká ešte atraktívnejšia ponuka jedál a nápojov, ktorá bola prednedávnom obohatená o čerstvé studené šaláty, osviežujúce limonády a trendové snack menu s novými dresingami a omáčkami inšpirovanými svetovou gastronómiou,“ uvádzajú železnice. Do ponuky bolo zaradené taktiež grass-fedové mäso a ďalšie chutné vegánske jedlá. Dodávateľ cateringových služieb WGS pripravil aj špeciálne raňajkové menu a jesennú ponuku jedál, z ktorej si vyberie aj ten najnáročnejší zákazník. „Vlastníkom reštauračného vozňa je súkromná spoločnosť, ktorá v rámci verejného obstarávania z roku 2019 vyhláseného Železničnou spoločnosťou Slovensko, ponúkla najvýhodnejšie podmienky prenájmu reštauračného vozňa s tým, že do budúcna sa ráta s prenájmom celkovo 6-tich identických vozňov,“ prezradila. Náklady obstarania vozňa, jeho modernizácie, ako aj prevádzkovej údržby znáša výlučne vlastník vozňa a tieto náklady tak nezaťažujú rozpočet ani personálne kapacity ZSSK.

Vo vozňoch sú okrem nových sedadiel aj nové informačné systémy, výmenené interiérové dvere, podláhy, WC bunky, opravené klimatizácie, centrálny zdroj energie… Zdroj: ZSSK

Technické parametre vozňa WRmz 88-90:

– štvornápravový klimatizovaný reštauračný vozeň osobnej dopravy
určený na prevádzku vo vnútroštátnej a v medzinárodnej diaľkovej doprave na elektrifikovaných a neelektrifikovaných železničných tratiach s rozchodom 1 435 mm pri možnej maximálnej rýchlosti až do 200 km/h
spĺňa požiadavky technických špecifikácií interoperability
 vnútorný priestor vozňa (mimo nástupného priestoru a WC) je členený na priestor pre cestujúcich, bar a kuchyňu
vyrobený firmou SGP Simmering v roku 1988

 

Viac o téme: Kuchyňa, najmodernejšie vozne, občerstvenie, železničná spoločnosť Slovensko

Súvisiace články