Domáce Politika Kauzy Top

Do parlamentu prišiel aj Pellegrini. Otvoreniu schôdze predchádzalo ďalšie divadlo

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Nový deň, nové možnosti. Zrejme týmto heslom sa riadia poslanci, ktorí dnes až na tretí pokus otvárali mimoriadnu schôdzu parlamentu. Posledné dva dni musel predseda NR SR Andrej Danko presunúť rokovanie z dôvodu, že šiesti nezaradení poslanci z mimoparlamentných strán PS a Spolu okupovali rečnícky pult. Danko sľúbil nové technické možnosti a do sály priniesol ďalšie dva pulty.

 

Dôvodom protestov šiestich poslancov – Miroslava Beblavého, Martina Poliačika, Alana Suchánka, Viery Dubáčovej, Simony Petrík a Jozefa Mihála je údajná nezákonnosť zvolanej schôdze. Na tej sa totiž v skrátenom legislatívnom konaní majú prerokovať 3 návrhy zákonov – 13. dôchodok, dvojnásobný príspevok na dieťa a zrušenie diaľničných známok. Okrem toho sa majú poslanci opätovne zaoberať aj Istanbulským dohovorom. Podľa protestujúcich zákonodarcov ide o volebnú korupciu, keďže schôdza bola zvolaná iba 11 dní pred voľbami. O jej otvorenie sa postaralo svojimi hlasmi ešte v utorok 77 poslancov.

Po dvoch preložených rokovaniach parlamentu a prenocovaní protestujúcich poslancov priamo v sále sa Andrej Danko rozhodol konať. Okrem hlavného rečníckeho pultu boli do sály prinesené ďalšie dva – aj tie sa však šestica poslancov snažila blokovať. To sa už do veci zaangažoval aj premiér Peter Pellegrini, ktorý sa postavil k jednému z pultov. Opoziční poslanci následne svoje blokády ukončili a z rokovacej sály odišli. Z miestnosti vyniesli aj “svadobnú tortu”, ktorú na pult položil Martin Poliačik ešte v utorok.

Pellegrini hovoril o hanbe

Rokovanie tak po dvoch dňoch obštrukcií začalo. Úvodné slovo si zobral Peter Pellegrini. “Nikto si nedovolil prekročiť pomyslené hranice. Hanbím sa za vás opozícia. Svojím divadlom ste urazili jeden zo štátotvorných symbolov SR, ktorým je NR SR. Svojím bezprizorným táborom, ktorý ste si zriadili priamo v rokovacej miestnosti pod štátnym znakom, a okupovaním rokovacieho miesta ste odhalili pred celým národom, že nemáte rešpekt k vlastnej štátnosti reprezentovanej aj touto inštitúciou,” vyhlásil.

Podľa premiéra sme boli svedkami “ich nedôstojného bivakovania, kde sa na sociálnych sieťach pretŕčajú v ponožkách, pyžamách, spacákoch. Takto sa teda správajú ľudia, ktorí o sebe tvrdia, že chcú spravovať štát.”

Danko sa poistil

K otvoreniu mimoriadnej schôdze sa napokon vyjadril aj predseda parlamentu Andrej Danko. Okrem iného povedal, že by sa dnes nemalo rokovať do večerných hodín. Je teda pravdepodobné, že by sa rozprava dnes mala skončiť do 19. hodiny. V rozprave o skrátenom legislatívnom konaní je ale prihlásených množstvo poslancov, je teda pravdepodobné, že schôdza sa predĺži aj na ďalšie dni. “Žiaden rokovací poriadok nedokáže obsiahnuť všetky životné situácie. Rokovací poriadok hovorí, že minister môže začať rokovanie o zákone aj mimo miesta, hovorí sa aj o rečníckom pulte. V histórii už taká situácia vznikla. Som si istý, že ak by sme takýto krok urobili už v prvý deň, tak po emóciách, ktoré lomcovali protrstujúcimi poslancami, by došlo ku konfliktu. Snažili sme sa to mierumilovne vyriešiť,” povedal Danko.

Ako dodal, po osadení dvoch náhradných rečníckych pultov mali k dispozícii v zálohe aj ďalších sedem a v prípade, ak by obsadili aj tie, chcel za rečnícky pult vyhlásiť celý priestor, kde sedia ministri (priestor za rečníckym pultom). Rovnako mal k dispozícii aj prenosný rečnícky pult aj s bezdrôtovými mikrofónmi. Ako vysvetlil, rokovací poriadok nedefinuje, čo presne je rečníckym pultom. Skritizoval aj podpredsedu parlamentu za SaS Martina Klusa, ktorý vedenie schôdze odmietol ešte v utorok. Klus to vtedy odôvodnil tým, že voči schôdzi sú podané viaceré trestné oznámenia.

Andrej Danko. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Spali na dlážke

“Rozhodli sme sa, že sa nepodvolíme, a zároveň sme sa rozhodli, že budeme konať tak, aby sme mierumilovnosť a pokojnosť tohto štátu,” povedal Miroslav Beblavý po tom, ako prestali blokovať rečnícky pult. Podľa jeho slov sa rozhodli odísť preto, lebo nechceli, aby v parlamente došlo k násiliu. Ako dodal, spolu s opozíciou majú konsenzus na jednom návrhu, ktorý predstavia napoludnie.

„My sme dnes v noci spali na dlážke, aby sme bojovali za právny štát. Neurobili sme si zo života luxus, neboli sme so svojimi rodinami práve preto, aby sme bojovali za lepšiu budúcnosť,“ hovorí Beblavý. Premiér Peter Pellegrini podľa neho neurobil nič pre tento štát a vždy poberal len výhody.

Prešľapovanie na mieste

Dopoludnia sa poslancom nepodarilo pohnúť z miesta – celý čas hovorili o jedinej veci – skrátenom legislatívnom konaní. Vzhľadom na počet poslancov, ktorí chcú vystúpiť v rozprave, nie je jasné, či sa im dnes podarí o návrhu v zrýchlenom konaní vôbec hlasovať. Schôdza by mala mať presah aj do ďalšieho týždňa, v závere ktorého sú parlamentné voľby. Už dnes je však jasné, že poslanci, ktorých majú v parlamente PS/Spolu, KDH, SaS a Za ľudí budú hlasovanie o skrátenom legislatívnom konaní bojkotovať. Oznámili to ich lídri po spoločnom rokovaní. Hlasovanie o samotných balíčkoch už však nechávajú na každom jednom poslancovi a jeho uvážení.

Na rokovanie opozície bol pozvaný podľa Beblavého aj Igor Matovič (OĽaNO). Nikto z OĽaNO sa však na brífing nedostavil. Ako vysvetlil ich poslanec Eduard Heger, ich cieľom je, aby body mimoriadnej schôdze boli prvými bodmi schôdze po parlamentných voľbách. “Preto aj dnes pri prvom hlasovaní sa nezaprezentujeme pri hlasovaní. Prvú výzvu na hlasovanie nepodporíme, nechceme, aby sa tieto veci zneužívali na politický boj,” povedal Heger.

To, že nepodporia skrátené legislatívne konanie, už avizoval aj vládny Most-Híd. Nie je jasné, ako sa k tomuto hlasovaniu postavia poslanci hnutia Sme rodina.

Ľubomír Galko, ktorý spolu s ďalšími šiestimi odídencami z SaS pomohol otvoriť mimoriadnu schôdzu, povedal, že ešte nevedia, či sa zúčastnia, alebo nezúčastnia hlasovania o skrátenom legislatívnom konaní.

Kollár po svojom

Líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár vyzval všetkých opozičných poslancov, aby za 13. dôchodok zahlasovali. Poukazoval na to, ako väčšina seniorov živorí a často sa musia rozhodovať, či si kúpia lieky, alebo jedlo. Avšak, zvolanie mimoriadnej schôdze považuje za volebnú korupciu, myslí si, že na to mal Smer dostatok času, aby to predložil korektne, a nie krátko pred voľbami. V prípade, ak by 13. dôchodok na tejto schôdzi neprešiel, plánuje ho opäť predložiť do parlamentu po voľbách.

Fico a smiešne hry opozície

K priebehu schôdze sa vyjadril aj predseda Smeru-SD Robert Fico spolu s členmi poslaneckého klubu strany. Poslancov vyzval, aby prestali hrať smiešne hry a podporili vládne návrhy zákonov. Z jeho slov tiež vyplynulo, že schôdza sa bude zrejme tiahnuť aj budúci týždeň. „Sme ochotní rokovať až do polnoci 29. februára, teda do dňa volieb, pretože až vtedy sa končí toto volebné obdobie,“ priblížil predseda Smeru-SD.

Podľa Juraja Blanára (Smer-SD), predsedu mandátového a imunitného výboru, sa dnes na výbore zaoberali šesticou protestujúcich poslancov zo strán Progresívne Slovensko a Spolu. Ako uviedol, začali voči nim disciplinárne konanie, avšak pokutu už nedostanú, pretože vzhľadom na krátky čas do volieb, nebudú môcť konanie dokončiť.  Tá mohla byť vo výške 2000 eur.

Mohlo by vás zaujímať