Do Tajchu sa nedostanete! Hrozí totiž, že zapadnete v bahne

NOVÁ BAŇA – Mesto Nová Baňa vyzýva obyvateľov aj návštevníkov rekreačnej oblasti pri vodnej nádrži Tajch, aby pre zvýšené nebezpečenstvo uviaznutia v bahne nevstupovali do vodnej nádrže. Manažérka projektov, komunikácie a propagácie novobanského mestského úradu Lenka Šubová v tejto súvislosti informovala, že v nedeľu (19. 5.) tu novobanskí hasiči pomáhali chlapcovi, ktorý zapadol v bahne.

„Takýto zásah záchranných zložiek bol prvým a, našťastie, s dobrým koncom. Avšak podľa dostupných informácií aj pred týmto zásahom vstupovali na bahno vodnej nádrže ľudia, ktorí len čiastočne uviazli a dokázali sa z neho dostať,“ uviedla Šubová. Mesto preto žiada ľudí, aby rešpektovali oznamy o zákaze vstupu, ktoré sú umiestnené v okolí Tajchu aj pri vstupoch na stavenisko v priestore hrádze.

Novobanský Tajch vypustili pre veľkú rekonštrukciu. Jej predmetom bude oprava výpustného a výustného systému, ktorý je už dlhší čas nefunkčný. Tajch vybudoval v roku 1794 banský inžinier Johan Lill ako zásobáreň vody na pohon banských zariadení. Komplexnou rekonštrukciou prešiel naposledy v rokoch 1996 – 1997.

Viac o téme: bahno, Nová Baňa, tajch

Súvisiace články