Spoločnosť Domáce

Dobrá správa pre pacientov. ZAP sa dohodol na zmluvách s oboma súkromnými zdravotnými poisťovňami

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa dohodol na pokračovaní zmlúv od začiatku budúceho roka so zdravotnou poisťovňou (ZP) Dôvera aj ZP Union na šesť mesiacov. Rokovania so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) ešte budú pokračovať. TASR o tom v utorok informovala prezidentka zväzu Zuzana Dolinková.

 

“ZAP požadoval od všetkých zdravotných poisťovní na rok 2021 také navýšenie úhrad, ktoré by okrem krytia prirodzeného a každoročného nárastu súvisiaceho so starnutím populácie, infláciou a rastom miezd zohľadnilo aj neúmerné náklady poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19,” uviedla šéfka zväzu.

Doplnila, že z dôvodu nejasnosti financovania zdravotníctva v budúcom roku a pre súčasnú krízovú situáciu akceptoval ZAP pre svojich členov v záujme kontinuálneho pokračovania v zmluvnom vzťahu so súkromnými zdravotnými poisťovňami kompromisnú dohodu na cenových podmienkach maximálne na dobu šesť mesiacov. Ak dôjde počas tejto doby k dofinancovaniu rezortu, rokovania znova otvoria.

Podľa Dolinkovej nebolo možné viesť rokovania so zdravotnými poisťovňami v požadovaných intenciách z dôvodu prijatého rozpočtu pre zdravotníctvo, ktorý považuje za nedostatočný a nerealistický rozpočet. Predložené požiadavky však považuje za relevantné a oprávnené.

Dodala, že rokovania s VšZP nateraz zostávajú otvorené. Zväz, ktorý zastupuje približne 2000 ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých, všeobecných lekárov pre deti a dorast, gynekológov a špecialistov stále čaká na vyjadrenie a protinávrh štátnej ZP.