Domáce Top

Dobrú víziu pre agrosektor má podľa Vidieckej platformy Most-Híd

BRATISLAVA 28. februára (SITA) – Najkomplexnejšie rozpracovanú problematiku rozvoja poľnohospodárstva má podľa zoskupenia Vidiecka platforma vo svojom volebnom programe strana Most-Híd, pričom strana tiež podporuje regionálnu sebestačnosť pri produkcii a predaji potravín. Ako ďalej uviedla platforma pri hodnotení programov jednotlivých politických strán, KDH má víziu o spravodlivom prerozdeľovaní dotácií z EÚ v prospech regiónov. Strana OĽaNO – NOVA vo svojom programe analyzuje súčasné problémy poľnohospodárstva a rozpracováva systém dotácií. Víziu pre poľnohospodárstvo ponúka aj strana SNS, ktorá prioritne navrhuje zrušenie dane z pôdy.

Na druhej strane Smer-SD nemá podľa Vidieckej platformy žiadnu víziu poľnohospodárstva. Problematike poľnohospodárstva venujú malú pozornosť aj Sieť aj SaS. Hodnotenie sleduje volebné programy strán, ktoré v predvolebných prieskumoch dlhodobo figurovali nad hranicou 5 %.

Ako ďalej vyplýva z hodnotenia Vidieckej platformy, strany Most-Híd, OĽaNO – NOVA, SaS a Sieť, ponúkajú kvalitnú víziu na podporu malého a stredného podnikania v agrosektore. V tomto prípade prináša strana SaS najkomplexnejší program ako znížiť byrokraciu v poľnohospodárstve. Strana Most-Híd navrhuje zníženie administratívnej záťaže, rovnako ako Sieť, a daňovo-odvodového zaťaženia. Strana Smer-SD uvádza iba jedno opatrenie v 3. sociálnom balíčku, a to zníženie zdravotných odvodov pre zamestnancov s najnižšími príjmami.

K otázke vlastníctva pôdy sa podľa vidieckej platformy najkvalitnejšie vyjadrujú strany Most-Híd, OĽaNO a SaS, pričom každá navrhuje svoj spôsob ako vyriešiť vlastnícke vzťahy k pôde a pozemkové právo na poľnohospodársku a lesnú pôdu. Touto problematikou sa nezaoberajú strany Sieť ani Smer-SD, strana SNS má v programe zákaz prevodu vlastníctva pôdy cudzincom. Lokálne a regionálne trhy potravín podporuje Most-Híd s cieľom vybudovať systém predajných miest s produktmi z lokálnych surovín a strana Sieť, ktorá chce zjednodušiť pravidlá pre používanie domácich potravín v reštauráciách a iných zariadeniach. Strany Smer-SD a SNS sa touto problematike vo volebných programoch vôbec nezaoberajú.

Vidiecka platforma, ktorá vznikla v roku 2014, je zoskupením občianskych združení a organizácií z celého Slovenska, ktoré sa venujú oživeniu, ozdraveniu a zatraktívneniu poľnohospodárstva a zároveň pracujú na presadzovaní a podpore aktivít vedúcich k trvalo udržateľnému životu na vidieku. Vidiecka platforma združuje 17 organizácií s členskou základňou viac ako 500 členov.