Spoločnosť Zahraničné Top

Dôchodca dostal do daru let stíhačkou. Skončilo sa to šialeným hororom

Bojové lietadlo Rafale-B. Zdroj: pixabay

PARÍŽ – V skutočnosti nikdy nechcel nastúpiť do lietadla. Bol len jednoducho prekvapený, keď ho jeho kolegovia zobrali na vojenskú leteckú základňu Saint-Dizier na východe Francúzska. Tam ho postavili pred bojové nadzvukové lietadlo Rafale-B. Let týmto strojom (jeho maximálna rýchlosť je 2125 km/h) mal byť prekvapením pri príležitosti jeho odchodu dôchodku. A bývalý zamestnanec zbrojného koncernu nechcel kolegov uraziť a odmietnuť ich dar.

 

Let stíhačkou bol pre čerstvého dôchodcu skutočným hororom. Sily zrýchlenia ho úplne vyviedli z miery a on omylom aktivoval vystreľovacie sedadlo a katapultoval sa z lietadla.

Vyšetrovacia správa francúzskeho leteckého úradu, ktorá bola zverejnená v uplynulom týždni, opisuje príšerné fakty o udalosti, ktorá sa stala približne pred rokom.

Na obrázku je vidieť, ako dôchodca klesá k zemi. Zdroj: Bureau of Enquiry and Analysis for Civil Aviation Safety

Ako to celé prebiehalo

19. marca 2019 odviezli kolegovia nemenovaného muža na Saint-Dizier bez toho, aby mu povedali, čo ho tam čaká. Na druhý deň zobrali 64-ročného dôchodcu k bojovému lietadlu. V správe sa hovorí: “Pasažier nikdy predtým nevyjadril záujem o tento druh letu, hlavne nie v Rafale.” Správa ďalej uvádza: “Túžba udržať prekvapenie v tajnosti až do samotného letu viedla k tomu, že čas na letovú prípravu sa veľmi skrátil.”

Pasažier, ktorý nikdy predtým nesedel vo vojenskom lietadle, mal tak málo času psychicky sa pripraviť na takýto extrémny zážitok. A tak ho celá situácia psychicky aj telesne ochromila. Bol pod obrovským stresom a podľa expertov preto nebol schopný dodržať bezpečnostné pokyny.

Na zábere vidieť lietadlo Rafale-B aj padák s dôchodcom. Zdroj: Bureau of Enquiry and Analysis for Civil Aviation Safety

Keď Rafale-B obrovskou rýchlosťou vystrelil priamo k nebu (asi v 47-stupňovom uhle) a nie, ako očakával dôchodca – v uhle 10 – 15 stupňov (ako bežné dopravné lietadlo), nechápal, čo sa deje. Keďže mal blízko k omdletiu, snažil sa niečoho chytiť a akurát chytil rukoväť vystreľovacieho sedadla.

Strecha lietadla odletela a úbohý dôchodca bol zo stíhačky katapultovaný. Pritom dokonca stratil helmu, ktorú mal nesprávne zachytenú pod bradou.

Ako zázrakom sa celá vec skončila šťastne. Pilota, našťastie, von nevystrelilo, zostal v lietadle a bezpečne s ním pristál.

Medzitým sa dôchodcovi otvoril padák a pristál v poli neďaleko nemeckých hraníc. Zranil sa len ľahko.

Mohlo by vás zaujímať