Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Dôležité! Na TOTO rozhodne nereagujte: Môžete prísť o VEĽA

podvodné správy
Dajte si pozor na podvodné typy správ. | ZDROJ: Pexels (ilustračné foto)

SLOVENSKO – Okolo nás číha množstvo rôznych podvodov, ktoré sa snažia vymámiť z vás peniaze. Podvodníci to skúšajú rôznymi spôsobmi, najčastejšie však ide o rôzne typy SMS správ, e-mailov alebo telefonátov. Mali by ste si preto dávať väčší pozor na to, kam klikáte alebo zadávate svoje osobné údaje. Inak sa ľahko môžete stať obeťou.

 

Prinášame vám prehľad toho, na čo by ste si mali dávať v súčasnosti najväčší pozor. O mnohých podvodoch informujú samotné banky či inštitúcie, prípadne Polícia Slovenskej republiky. Je veľmi dôležité, aby sa takéto informácie šírili ďalej, pretože tým môžete pomôcť svojim známym, aby nenaleteli aj oni.

DÔLEŽITÉ: Nikdy nikam nezadávajte číslo svojej platobnej karty spolu s dátumom platnosti a bezpečnostným kódom. Na to, aby vám niekto poslal peniaze, mu stačí číslo IBAN účtu, nie údaje o platobnej karte. Podvodníci takto získajú prístup k vášmu účtu a môžu vám z neho stiahnuť nemalé čiastky peňazí.

Falošný preplatok od poisťovne

Jedným z najnovších podvodov je falošná správa od Všeobecnej zdravotnej poisťovne o tom, že vám chce vrátiť preplatok na vašu kartu. V prípade, že kliknite na odkaz v SMS správe a vyplníte svoje údaje, podvodníci môžu získať prístup k vášmu účtu. “Finančné prostriedky touto formou poisťovňa nevracia, vyzývame preto verejnosť k ostražitosti. Pokiaľ poistenec už potvrdil link v podvodnej SMS, odporúčame obrátiť sa na banku, v ktorej má vedený účet a vydanú platobnú kartu,” upozorňuje VšZP.

vszp podvod
Pozor na takéto podvodné správy. | ZDROJ: Všeobecná zdravotná poisťovňa

Predávate niečo cez internet? Pozor na to

Veľmi obľúbenou aplikáciou, ktorú v súčasnosti používajú tisícky ľudí, je Vinted. Slúži hlavne na predaj a nákup oblečenia či rôznych doplnkov. Aj na tejto platforme sú pripravení podvodníci, ktorí sa tvária, že majú o váš kúsok záujem. Požiadajú vás o e-mail, aby vám mohli poslať adresu na “vyzdvihnutie peňazí”, no v skutočnosti ide o link, kam treba zadať údaje z platobnej karty. Ak to urobíte, nielen že nepredáte svoju vec, ale aj prídete o peniaze. Vždy postupujte podľa pokynov v aplikácii.

Ako sú na tom podvody s bankami, Slovenskou poštou a ďalšími?