Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Dožijeme sa vôbec DÔCHODKU? Tieto ročníky musia po novom pracovať až do vyše 70-tky! Zdrvujúci PREHĽAD, kedy kto pôjde do penzie

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, Microsoft Copilot AI, úprava regiony.sk

SLOVENSKO – Dožívame sa čoraz vyššieho veku, čo však má aj svoje odvrátené stránky. Nielenže do dôchodku pôjdeme v čoraz vyššom veku, ale čoraz častejšie zrejme budeme aj pracovať popri penzii. Skôr či neskôr však na rad bude musieť prísť riešenie, inak hrozí kolaps systému.

Na jednej strane radosť z toho, že sa každým rokom dožívame v priemere vyššieho veku. Na druhej strane hrozba v podobe demografickej krivky, ktorá ukazuje, že sa rodí čoraz menej detí. To vytvára rastúci tlak na udržanie sociálneho systém. Zatiaľ čo dohodcov pribúda, postupne na nich bude robiť čoraz menej ľudí. „Kým na Slovensku v roku 2014 pripadalo na jedného seniora 5 ľudí v produktívnom veku, v roku 2030 sa očakáva, že to budú už len traja,“ píše vo svojej prognóze Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Problém sa pritom bude postupne prehlbovať s tým, ako populácia starne. Počet ľudí v produktívnom veku postupne klesá a štát sa to doposiaľ snažil riešiť zvyšovaním hranice veku odchodu do dôchodku. To však nie je možné robiť donekonečna.

Starších už dnes nemá kto nahradiť

Vek odchodu do dôchodku však nie je jediný faktor, ktorý určuje, ako dlho budeme pracovať. Na Slovensku je totiž pomerne vysoký podiel dôchodcov, ktorí sú nútení pracovať z dôvodu nízkej penzie. A ich počet rastie.

To, že počet pracujúcich ľudí vo vyššom veku postupne stúpa, je dobrou správou hlavne pre ekonomiku. Nedávne masívne odchody do predčasného dôchodku (po novom už po 40 odpracovaných rokoch) totiž ukázali, že nových dôchodcov nemá kto v práci nahradiť. Obzvlášť sa to odrazilo v hromadnej doprave. Pre chýbajúcich šoférov viaceré mestá museli obmedziť počet liniek MHD.

Kedy pôjdeme do dôchodku?

S demografickou krivkou, ktorá nehrá do karát nášmu sociálnemu systému, sa skôr či neskôr bude musieť štát vysporiadať. Nateraz poslednou veľkou zmenou bol koniec pre zastropovania veku odchodu do penzie. Od nového roka už vek pevne nestanovuje tabuľka, ale takzvaný automat naviazaný na strednú dĺžku dožitia. Dotýka sa to narodených od roku 1967.

Kedy podľa nových pravidiel pôjdu do dôchodku dnešní pracujúci, študenti či deti? Pozrite si prehľad, ktorý zastavil portál Oranžová obálka.