Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Drahšie KÚRENIE v roku 2024? Tieto CENY energií vás ŠOKUJÚ! Zisťovali sme viac

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay, zregionu.sk

Alternatívy nie sú vždy výhodné

Podľa slov hovorcu ÚRSO je zabezpečenie vykurovania v našich klimatických podmienkach technicky zložité, pretože je veľký rozdiel medzi jeho potrebou v letných a v zimných mesiacoch. Elektrina, plyn a biomasa sú komodity, ktoré sú schopné zabezpečiť dodávku tepla na vykurovanie a prípravu teplej vody celoročne a kontinuálne a prispôsobujú sa aktuálnemu počasiu veľmi flexibilne.

„Úrad podporuje efektívnu výrobu a dodávku tepla a výrobcovia tepla kontinuálne do nej aj investujú. Rovnako implementujú podľa aktuálnej lokálnej situácie a očakávaného dopadu na ceny tepla na zabezpečenie výroby tepla aj obnoviteľné zdroje tepla (tepelné čerpadlá, solárne a fotovoltické panely, geotermálna energia). Obnoviteľné zdroje energie (okrem geotermálnej energie) však nedokážu zabezpečiť stabilnú a kontinuálnu dodávku tepelnej energie v čase, ktorý by kopíroval aktuálne požiadavky odberateľov tepla (zima – leto, ranná a večerná špička), preto je najdôležitejšie nájsť symbiózu v skladbe obnoviteľných aj neobnoviteľných zdrojov tepla v jednotlivých sústavách systémov centralizovaného zásobovania teplom s ohľadom na výslednú cenu tepla pre konečného spotrebiteľa. Vstupná investícia do OZE je však rádovo vyššia ako do klasického zdroja na výrobu tepla,“ objasnil túto problematiku.

Fotovoltická elektráreň. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Denisa Horváthová

Niektoré subjekty dokonca na vykurovanie používajú aj teplo vzniknuté spaľovaním odpadu, avšak momentálne to funguje len v Bratislave a v Košiciach.

Ako ušetriť pri vykurovaní?

Aj napriek tomu, že ceny energií sa v roku 2024 nebudú zvyšovať, neznamená to, že by ste nemali šetriť. Existujú rôzne praktické tipy, ktoré vám v domácnosti ušetria desiatky až stovky eur ročne.

  1. Neprekurujte domácnosť a nemajte zbytočne vysokú teplotu. Ak môžete regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach, v spálni či na chodbe nastavte pokojne o pár stupňov menej. Jeden stupeň navyše znamená približne o 6 % viac spotrebovanej energie.
  2. Počas zimy nevypínajte kúrenie úplne. Kým by sa domácnosť opäť vykúrila, spotrebovalo by to viac energie, ako keď necháte kúrenie zapnuté a znížite ho.
  3. Odvzdušnite si radiátory a nastavte si správne hlavice. Ak máte radiátory nastavené na stupni 5, len veľmi ťažko sa vám podarí ušetriť.
  4. Nezakrývajte radiátory, aby ste nebránili šíreniu tepla do miestnosti.
  5. Vetrajte krátko a intenzívne. Radšej otvorte na 5 minút všetky okná, než aby ste nechali okno otvorené na vetračku niekoľko hodín. Tak by všetko teplo unikalo zbytočne von.
  6. Skontrolujte tesnenie okien. Ak okná prepúšťajú zimu, porozmýšľajte nad investíciou do nových. Taktiež skontrolujte ich nastavenie, ktoré sa cez leto a cez zimu líši.
Desať rád ako v domácnosti znížiť spotrebu energie. ZDROJ: siea.sk