Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Drahšie KÚRENIE v roku 2024? Tieto CENY energií vás ŠOKUJÚ! Zisťovali sme viac

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay, zregionu.sk

SLOVENSKO – Po zvyšovaní cien energií v roku 2023 sa mnohí obávali toho, že rok 2024 prinesie ešte vyššie ceny. Vyzerá to tak, že aspoň v tejto oblasti sa obavy Slovákov nepotvrdia a nebudeme si musieť siahnuť hlbšie do peňaženiek. 

Na ceny energií v roku 2024 sme sa opýtali Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. „Žiadne zdražovanie cien energií v roku 2024 určite nehrozí. Nove vedenie úradu si od nástupu do funkcie 06.12.2023 dôsledne plní svoju elementárnu úlohu – cenovou reguláciou zabezpečiť, aby slovenské domácnosti platili za energie čo možno najmenej. Dôsledne využívame všetky regulačné nástroje, ktoré máme k dispozícii, vrátane cenových konaní a mimoriadnej regulácie a výsledkom je, že v tomto roku slovenské domácnosti za energie zaplatia menej ako v roku 2023,“ uviedol pre Regióny.sk hovorca Radoslav Igaz.

Ako ďalej uviedol, z balíka peňazí, na ktorý si na základe nariadenia vlády SR mohli v roku 2024 robiť distribučné spoločnosti nárok, už teraz svojím konaním ušetrili štátnemu rozpočtu stovky miliónov eur. „Čo sa týka priamo tepla, tak cena tepla určená úradom na rok 2024 klesla v priemere oproti cene určenej na rok 2023 pre domácnosti o cca 14 % a pre ostatných odberateľov o cca 16 %. Úrad pritom zdôrazňuje, že ide o priemer cien tepla v rámci celej Slovenskej republiky,“ dodal Igaz.

Zdroj: pixabay.com

Aký typ kúrenia je najvýhodnejší?

Na túto otázku podľa hovorcu ÚRSO neexistuje jednoznačná odpoveď. Dôvodom je aj to, že úrad nereguluje cenu tepla, ale cenu paliva (elektriny, plynu) a mnohé domácnosti nakupujú aj iné typy palív, ako drevo či uhlie, prípadne využívajú solárne panely a tepelné čerpadlá.

„Typ kúrenia v domácnosti vo všeobecnosti závisí od lokality, kde sa domácnosť nachádza a od finančnej situácie domácnosti na zabezpečenie bývania v konkrétnej lokalite. Tiež sú to podporné mechanizmy štátu, ktorý vybrané typy vykurovania (prostredníctvom podpory určitých typov zariadení na výrobu tepla), prípadne znižovanie nákladov na energie (zateplenie objektov) podporuje formou dotácií už roky,“ priblížil Radoslav Igaz.

>>Oplatí sa investovať do ekologických alternatív? A ako pri vykurovaní čo najviac ušetriť? Čítajte na ďalšej strane.<<