Dráma v oblakoch, stíhačky NATO museli viackrát zasahovať proti ruským lietadlám

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

KODAŇ – Stíhačky Severoatlantickej aliancie museli minulý týždeň šesťkrát zasahovať po tom, ako ruské vojenské lietadlá narušili litovský vzdušný priestor, informovala tlačová agentúra Baltic News Service. Stíhačky aliancie ruské lietadlá identifikovali a eskortovali ich do medzinárodného vzdušného priestoru nad Baltským morom.

Lietadlá, medzi nimi aj prieskumné lietadlo a niekoľko stíhačiek, leteli podľa agentúry z Ruska do ruskej enklávy Kaliningrad a späť. News Service v pondelok citovala litovské ministerstvo obrany, podľa ktorého niektoré z lietadiel mali vypnuté transpondéry (rádiový vysielač lietadla, ktorý udáva informácie o lete, pozn. SITA) a v predstihu neoznámili svoj letový plán. Niektoré z nich udržiavali komunikáciu s regionálnymi centrami pre kontrolu leteckej dopravy, zatiaľ čo iné tak neurobili. Litva, ktorá s Kaliningradom susedí, je vojensko silou Moskvy v tejto oblasti hlboko znepokojená.

Viac o téme: Jens Stoltenberg, Litva, NATO, Rusko, stíhačky

Súvisiace články