Bratislava Domáce Topoľčany Top

DROBA poriadne NALOŽIL Konferencii biskupov Slovenska! PÁPEŽ FRANTIŠEK je pre neho VZOROM

SLOVENSKO – Obrovský rozdiel! Tak vníma dva svety v rámci katolíckej cirkvi šéf Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Jeden prezentuje pápež František, ten druhý slovenská pobočka katolíckej cirkvi. Ako jeho názor vníma Konferencia biskupov Slovenska 

 

Podľa slov Juraja Drobu to vyzerá, akoby to boli dva svety. “Jeden je vizionársky a moderný. Druhý sa vracia do minulosti,” píše na sociálnej sieti. “Ten prvý reprezentuje pápež František, ten druhý slovenská pobočka katolíckej cirkvi. A ako veriacemu človeku mi je ľúto, že sa tieto dva svety od seba vzdaľujú,” dodáva. Na mysli má najmä korupciu, ktorú sa pápež František snaží z Vatikánu vyhnať. Na Slovensku sa, podľa jeho slov, zametú pod koberec. Spomína podozrenia z finančných machinácií v Trnavskej arcidiecéze boli zametené pod koberec. “Róbert Bezák, ktorý na ne upozornil, bol odvolaný a dodnes nebol rehabilitovaný,” skonštatoval.

Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský je predseda Konferencie biskupov Slovenska. Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Rôzne názory

Zatiaľ čo pápež František otvorene priznal, že Vatikán eviduje dvetisíc prípadov sexuálneho zneužívania, katolícky kňaz z Nevidzian, ktorý zneužíval maloleté dievča, vyviazol iba s podmienkou. Jeho nadriadení ho preložili do inej obce. “Kresťania by sa mali ospravedlniť homosexuálom za príkoria, ktoré im spôsobili,” vyhlásil František ešte v roku 2016. “Zachytili ste podobné vyjadrenie z úst nejakého predstaviteľa katolíckej cirkvi na Slovensku?” pýta sa Droba. A vidí ďalší veľký rozdiel v názoroch. “Ak je niekto gej a hľadá Boha a Boh má vôľu, kto som ja, aby som súdil?” vyhlásil František. “Snahy postaviť iné typy vzťahov na úroveň manželstva a rodiny odporujú prirodzenosti ľudskej spoločnosti a vedú k narušeniu jej základov,” kontroval mu Mons. Stanislav Zvolenský.

Župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.
Zdroj: fb/bsk

Postavenie žien

Pápež František zmenil stáročiami zaužívaný pohľad na postavenie žien v katolíckej cirkvi. Do funkcií, ktoré dosiaľ zastávali iba muži, začal menovať aj ženy. V roku 2020 pápež František vymenoval prvú ženu na manažérsku pozíciu v najdôležitejšej vatikánskej kancelárii, Štátnom sekretariáte. František vo svojej minuloročnej novoročnej kázni vyhlásil, že ženy „by mali byť plne zahrnuté v rozhodovacích procesoch v cirkvi.” Čo na to Konferencia biskupov Slovenska?

Vo veci očkovania sa pápež František a KBS zhodnú. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Sú témy, v ktorých sa Vatikán aj Konferencia biskupov Slovenska zhodujú. Patrí sem názor na očkovanie proti pandémii koronavírusu. “Cirkev vníma úsilie zastaviť šírenie pandémie prostredníctvom očkovania ako prospešné a cení si výsledky práce lekárov a vedcov,” vyhlásili zástupcovia slovenských katolíkov. Podľa slov Juraja Drobu, návšteva pápeža Františka je príležitosťou pre Slovensko, aby sa tieto dva rozdielne svety tej istej inštitúcie začali zbližovať. “Rešpekt patrí tým duchovným, ktorí sa neboja ísť proti prúdu a vo svojej komunite reprezentujú cirkev ako chápavejšiu, tolerantnejšiu a modernejšiu,” myslí si.

Konzervatívnosť vs. pokrok

Keď bol kardinál Jorge Mario Bergoglio v roku 2013 zvolený za nástupcu Benedikta XVI, bol relatívnym outsiderom. Svoju popularitu však získal nielen životným príbehom, ale aj postojom k mnohým pálčivým problémom doby. “Na jednej strane zachoval konzervatívne hodnoty preverené stáročiami, na strane druhej priniesol čerstvé myšlienky tam, kde už bolo treba vyvetrať. Tam, kde mnohí predstavitelia cirkvi tutlali a vracali sa do minulosti, on presadzoval otvorenosť a sebareflexiu,” konštatuje Droba. Za osem rokov svojho pontifikátu ukázal, že Katolícka cirkev má stále čo ponúknuť. Získal si širokú popularitu nielen medzi katolíkmi, ale aj ľuďmi s iným vierovyznaním, vrátane ateistov.

Oslovili sme aj Konferenciu biskupov Slovenska, odpoveď sme zatiaľ neobdržali. Správu budeme aktualizovať.