Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

DVE známe TOP slovenské FIRMY majú obrovské PROBLÉMY! Prídeme o ich obľúbené produkty? S TÝMTO už končia

Podnikanie, prepúšťanie, peniaze, financie, Slovensko. Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik
Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik

SLOVENSKO – Najväčší slovenský výrobca nábytku nábytku Decodom sa topí v dlhoch. Aby zachránil výrobu, musí rozpredať časť svojho majetku. Ťažkosti neobišli ani najväčšie slovenské herné štúdio Pixel Federation. S mobilnými hrami prerazilo na svetovej úrovni, teraz ale prudko padá a robí škrty.

Odvetvie drevovýroby a nábytkárstva prežívalo ťažké roky. Na svedomí to má najmä pandémia, inflácia a nárast ceny dreva. Hoci najväčší výrobca nábytku na Slovensku, Decodom, si svoju pozíciu udržal, ale zároveň zápasí s finančnými problémami. Ako informuje denník SME, výrobca sa ocitol v rebríčku Finstatu medzi firmami, ktoré sa vlani začali najviac zadlžovať. Už skôr sa prepadol do straty a dlhy voči Sociálnej poisťovni mu v priebehu roka 2023 narástli na pol milióna eur.

Koniec výroby si firma z Topoľčian napriek nepriaznivo vyzerajúcej situácii nepripúšťajú. Rozhodli sa pre kroky, ktoré im pomôžu prekonať problémy a získať potrebné financie. “Súčasťou opatrení je dohoda so Sociálnou poisťovňou o splátkovom kalendári a ponuka odpredaja nehnuteľností v Topoľčanoch a v Košiciach. Zo získaných peňazí z predaja nehnuteľností spoločnosť plánuje aj investície do modernizácie výroby,” priblížil pre SME Michael Hjemgard, generálny riaditeľ spoločnosti. Predajňu v Topoľčanoch, ktorá v roku 2003 vznikla ako najväčšie štúdio kuchýň na Slovensku, tak čoskoro nahradí iný predajca.

Po veľkom úspechu prudký pád

Herné štúdio Pixel Federation patrí medzi slovenské biznis príbehy, ktorých hlavným motívom je úspech na globálnom trhu. Ako však píše Denník N, po otrase v hernom biznise Pixel Federation strmo padá. Počas pandémie premieňal slovenský vývojár mobilných hier na čisté zisky až šestinu svojich tržieb. Vlani už len vyše dvoch percent. Po tom, čo sa ľudia mohli opäť začať zabávať v reálnom svete, totiž záujem o mobilné hry ochladol.

Tržby si síce Pixel ešte ako-tak drží (vlani vyše 42-miliónovov eur), ale zisky sa mu prepadávajú oveľa rýchlejšie. Vlani bol jeho profit iba 990-tisíc eur, čo je ďaleko za vyše 8 miliónmi v rokoch 2020 a 2021. Firma preto rozbieha ozdravenie, súčasťou ktorého je aj výmena sedemčlenného vedenia jediným manažérom. Rovnako zúži svoje zameranie, niektoré hry dostanú stopku. Sústredí sa na transportné simulátory, v ktorých je dlhodobo najsilnejšia.