Regióny Nitra Šaľa

Elektrobus v Šali prepravil za šesť rokov prevádzky vyše 630-tisíc pasažierov

SR doprava Žilina mestská elektrobusy nové
Ilustračné. FOTO TASR - Erika Ďurčová

ŠAĽA – Elektrobus, ktorý zabezpečuje mestskú hromadnú dopravu v Šali, prepravil v minulom roku 136 294 cestujúcich. Za šesť rokov svojho fungovania ho využilo viac ako 630 000 pasažierov. Podľa slov primátora Jozefa Belického kúpa elektrobusu v roku 2017 potvrdila dovtedajšiu pozitívnu skúsenosť mesta s bezemisnou dopravou.

 

Šaľa sa medzi priekopníkov elektromobility na Slovensku zaradila v roku 2015 obstaraním dvoch elektromobilov pre mestskú políciu. V roku 2019 získala radnica nenávratné prostriedky z Envirofondu na kúpu ďalšieho elektromobilu ako referentského vozidla pre potreby mestského úradu.

Podľa údajov dopravcu, ktorým je spoločnosť Arriva Nové Zámky, dvanásťmetrový nízkopodlažný a plne klimatizovaný elektrobus Solaris Urbino 12 IV Electric najazdil v uplynulom roku vyše 52 000 kilometrov a prepravil až tri štvrtiny zo všetkých používateľov mestskej dopravy v Šali. Tichý autobus neprodukuje pri prevádzke žiadne emisie výfukových plynov a na jedno nabitie prejde minimálne 120 kilometrov. Jeho kapacita je približne 70 cestujúcich.