Spoločnosť Zahraničné

Európska komisia a Nemecko vyjadrili pochybnosti o voľbách v Bielorusku

Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala v pondelok Bielorusko, aby zverejnilo pravdivé výsledky prezidentských volieb, zatiaľ čo nemecká vláda vyjadrila “silné pochybnosti” o priebehu volebného hlasovania. Uviedli to v reakcii na sporné víťazstvo dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka, píše agentúra AFP.

 

“Základné práva musia byť v Bielorusku rešpektované. Vyzývam preto bieloruské úrady, aby zabezpečili presné sčítanie a zverejnenie hlasov zo včerajších volieb,” napísala von der Leyenová na Twitteri.

Predsedníčka EK taktiež kritizovala policajný zásah proti demonštrantom, ktorí v uliciach vyjadrili podporu opozícii.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert sa na tlačovej konferencii vyjadril, že o priebehu volebného hlasovania má krajina “silné pochybnosti”. “Minimálne normy pre demokratické voľby neboli splnené a to je neakceptovateľné,” dodal Seibert.

V súvislosti s tým, že jeho krajina predsedá v druhom polroku 2020 Rade Európskej únie (EÚ) hovorca nemeckej vlády povedal: “V rámci Európskej únie musíme teraz posúdiť ako má Európa (na prezidentské voľby v Bielorusku) primerane reagovať. Pred týmito voľbami sme spoločne s našimi európskymi partnermi vyzvali, aby boli slobodné a spravodlivé. Teraz vyzvala spolková vláda politické vedenie krajiny, aby zabezpečilo v Bielorusku právo ľudí na zhromažďovanie, slobodné vyjadrovanie názorov a slobodu informácií”. Steffen Seibert zároveň zdôraznil, že bieloruské vedenie musí vôľu občanov krajiny akceptovať.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v pondelok apeloval na von der Leyenovú a predsedu Európskej rady Charlesa Michela, aby v súvislosti s Bieloruskom zvolali mimoriadny summit EÚ.

Táto kríza sa stane súčasťou programu stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ, ktoré sa uskutoční v Berlíne koncom tohto mesiaca, a môže byť takisto súčasťou vrcholového stretnutia vedúcich predstaviteľov EÚ, ktoré sa má uskutočniť 24. a 25. septembra.

Brusel zatiaľ nepohrozil novými sankciami voči Bielorusku, ale vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell a eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi uviedli, že budú pozorne sledovať vývoj situácie, aby posúdili, ako má EÚ voči Bielorusku postupovať.

Lukašenko v nedeľu podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil so ziskom 80,2 percenta hlasov a zabezpečil si tak už šiesty mandát vo funkcii bieloruskej hlavy štátu.

V reakcii na výsledky volieb, ktoré mnohí považujú za zmanipulované, sa v krajine uskutočnili celonárodné protesty podporujúce opozíciu. Polícia počas nich zadržala 3000 ľudí a podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna jeden z demonštrantov zahynul.