Politika Zahraničné

Európska únia ešte stále nerozhodla o odklade brexitu

Zdroj: TASR / AP

BRUSEL (SITA) – Európska únia odložila rozhodnutie o tom, ako dlho má trvať odklad vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ, až na budúci týždeň. V piatok to po svojich rozhovoroch v Bruseli oznámili diplomati z 27 členských krajín EÚ. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

 

Veľvyslanci 27 členských štátov Únie, bez britského ambasádora, sa v princípe dohodli, že brexit naplánovaný na 31. októbra má byť odložený. Prebiehajú však stále rozhovory o tom, ako dlho by mal odklad brexitu trvať.

Ambasádori sa v piatok v Bruseli dohodli, že rozhodovať by sa malo v písomnej procedúre, a nie na mimoriadnom summite lídrov. Nasledujúce stretnutie veľvyslancov bude v pondelok alebo v utorok.

Po rozhovoroch diplomatov, ktoré hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier označil za “vynikajúce diskusie”, hovorkyňa Európskej komisie Mina Andreevová uviedla, že “na tejto záležitosti sa bude pracovať aj v najbližších dňoch”.

Dvaja diplomati povedali pre agentúru AFP, že veľvyslanci by mali najneskôr rozhodnúť v pondelok večer alebo v utorok ráno – čo je len dva dni pred súčasným termínom brexitu.

 Labouristi za predčasné voľby nezahlasujú, majú podmienku

Britská hlavná opozičná strana bude blokovať plány premiéra Borisa Johnsona na predčasné voľby, pokiaľ nevylúči možnosť odchodu Londýna z Európskej únie (EÚ) bez dohody. Johnson vo štvrtok povedal, že parlamentu dá dodatočný čas na diskusiu o ním vyrokovanej brexitovej zmluve s úniou, pokiaľ poslanci schvália predčasné voľby na 12. decembra.

Hovorkyňa Labouristickej strany pre domáce záležitosti Diane Abbot v piatok uviedla, že jej strana nebude hlasovať za voľby, pokiaľ vláda nebude garantovať, že nedôjde k brexitu bez dohody, pretože labouristi Johnsonovi nedôverujú. “Chceme vedieť, že nejakým nedopatrením nevyjdeme z EÚ bez dohody, pretože už nejaký čas hovoríme, že vystúpenie z EÚ bez dohody by bolo absolútne katastrofálne,” povedala Abbot pre mediálnu spoločnosť BBC.

Bez podpory labouristov Johnson nezíska v parlamente potrebné dve tretiny hlasov na vyhlásenie predčasných volieb. Tie sú podľa Johnsona jediný spôsob, ako dostať krajinu z chaosu zapríčineného neschopnosťou súčasného parlamentu a vlády dohodnúť sa na podobe brexitu.