Spoločnosť Zahraničné

Darcovia prisľúbili 7,4 miliardy eur na vývoj vakcíny proti koronavírusu

Ursula von der Leyenová - Zdroj: SITA/AP/Olivier Hoslet

BRUSEL – Európska komisia (EK) v pondelok zaregistrovala záväzky vo výške 7,4 miliardy eur, ktoré darcovia z celého sveta prisľúbili na vývoj vakcíny proti novému koronavírusu. Uviedla to predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, ktorá zdôraznila, že sa takmer podarilo dosiahnuť stanovenú cieľovú sumu 7,5 miliardy eur. Vyjadrila pritom očakávanie, že sa postupne podarí vyzbierať ešte ďalšie prostriedky.

Záväzky sú výsledkom pondelkovej medzinárodnej darcovskej videokonferencie s názvom Coronavirus Global Response (Globálna odpoveď na koronavírus). Podujatie zorganizovala EK spoločne so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), Francúzskom, Nemeckom, Spojeným kráľovstvom a Saudskou Arábiou. Jeho cieľom bolo získať dostatočné finančné prostriedky na zabezpečenie globálnej spolupráce pre vývoj účinnej vakcíny, diagnostiky a liečby v boji proti pandémii nového koronavírusu.

EÚ vrátane jej členských krajín na tento účel venujú celkovo 1,4 miliardy eur. Zatiaľ prisľúbené financie podľa šéfky EK predstavujú “solídny východiskový bod” pre pokračovanie celosvetového darcovského maratónu. “Svet dnes ukázal mimoriadnu jednotu pre spoločné dobro. Vlády a globálne zdravotnícke organizácie spojili sily proti koronavírusu. S týmto odhodlaním sme vykročili na cestu k vývoju, výrobe a nasadzovaniu vakcíny pre všetkých. Toto je však iba začiatok. Musíme pokračovať v tomto úsilí a byť pripravení prispieť ešte viac,” vyhlásila von der Leyenová.

Darcovský maratón bude ďalej pokračovať. Šéfka EK vyjadrila nádej, že po príspevkoch vlád sa v tomto smere zmobilizuje aj občianska spoločnosť a ľudia z celého sveta. Do kampane sa zapojila aj americká popová speváčka Madonna, ktorá prispela miliónom dolárov. Vláda Spojených štátov sa naopak do tejto darcovskej kampane nezapojila, čo podľa niektorých odborníkov môže viesť k rivalite pri vývoji vakcíny medzi USA a ostatnými krajinami, ktoré spolupracujú s WHO. Lídri EÚ tvrdia, že ak sa podarí vyvinúť účinnú vakcínu, mali by k nej mať prístup všetky krajiny sveta.

Slovensko prispeje sumou 750-tisíc eur

Nemecká kancelárka Angela Merkelová informovala, že Nemecko prispeje 525 miliónmi eur a francúzsky prezident Emmanuel Macron v mene svojej krajiny prisľúbil 500 miliónov eur. Necelú hodinu po spustení darcovskej kampane sa podľa údajov Európskej komisie podarilo vyzbierať päť miliárd eur. “Rozsah našej reakcie musí zodpovedať rozsahu krízy,” uviedol predseda Európskej rady Charles Michel vo svojom prejave a zdôraznil, že ak pandémia ľudstvu priniesla “temné dni”, zároveň je však aj príležitosť “dokázať našu ľudskosť”.

Generálny tajomník OSN António Guterres podľa tlačovej agentúry AP uviedol, že ak sa aj podarí vyzbierať 7,5 miliardy eur v prospech účinnej vakcíny a novej liečby a lepšieho testovania na chorobu COVID-19, bude to stále iba “záloha” na celkové náklady, ktoré budú potrebné na úspešný boj proti vírusu. Podľa jeho slov by doteraz najväčšie úsilie v oblasti zdravia v histórii malo viesť k získaniu minimálne takmer päťnásobku prvotne zamýšľanej sumy – a to vyše 36,5 miliardy eur -, ak by sa mala účinná vakcína dostať všade a ku všetkým, ktorí ju budú potrebovať.

Generálny tajomník OSN António Guterres – Zdroj: SITA/AP/Salvatore Di Nolfi/Keystone

Eurokomisia už minulý týždeň vyzvala vlády, popredných predstaviteľov podnikateľského sektora, verejných činiteľov, filantropov, umelcov i občanov, aby informovali o globálnom darcovskom úsilí. Zozbierané finančné prostriedky sa rozdelia do troch oblastí: na vývoj diagnostických postupov, liečebných postupov a tiež nových vakcín.