Politika Zahraničné

Európska únia schválila odklad brexitu do 31. januára 2020

O schválení odkladu brexitu informoval predseda Európskej rady Donald Tusk. Zdroj: TASR/AP

BRUSEL – Členské štáty Európskej únie schválili v pondelok odklad odchodu Británie z Únie do 31. januára 2020. Spojené kráľovstvo však môže vystúpiť z EÚ aj skôr. Informoval o tom na Twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk s tým, že toto rozhodnutie bude Londýnu oficiálne oznámené listom.

 

Rozhodnutie 27 členských štátov Únie o flexibilnom termíne brexitu prišlo v deň, keď sa britský premiér Boris Johnson, ktorý EÚ o odklad požiadal, chystá poslancom Dolnej snemovne parlamentu predložiť návrh, aby sa predčasné voľby v Británii konali 12. decembra. Za Johnsonov návrh však musia hlasovať v pondelok večer dve tretiny poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu.

Vo svojom prvom prejave vo funkcii britského premiéra Johnson v júli pred svojím sídlom na Downing Street povedal, že “neexistujú okolnosti, za ktorých by Brusel požiadal o odklad (brexitu) — odchádzame 31. októbra, žiadne ak, žiadne ale”.

Johnson pripisuje vinu za odklad brexitu parlamentu

Britský premiér Boris Johnson v pondelok uviedol, že vinu za to, že Británia neopustí Európsku úniu 31. októbra, nenesie on, ale parlament. Informovala o tom agentúra AP.

EÚ v pondelok rozhodla o flexibilnom odklade brexitu do 31. januára 2020 po tom, čo sa Johnsonovi nepodarilo v Dolnej snemovni britského parlamentu presadiť svoj návrh brexitovej dohody tak, aby Británia mohla úniu opustiť v plánovanom termíne, teda 31. októbra. Johnson o odklad termínu požiadal EÚ na príkaz parlamentu, pričom jeho žiadosť nebola podpísaná. Celé týždne totiž tvrdil, že Británia EÚ opustí 31. októbra “nech sa stane, čo sa stane”, teda buď s dohodou, alebo bez nej.

Premiérov hovorca James Slack tvrdí, že Johnson zabezpečil “vynikajúcu novú dohodu a stanovil harmonogram jej prijatia, ktorý by Spojenému kráľovstvu umožnil odísť (z EÚ) 31. októbra s touto dohodou – parlament ju však zablokoval”.

Slack tiež povedal, že Johnson ešte nevidel list, ktorým EÚ potvrdzuje odklad brexitu.

Londýnsky starosta Sadiq Khan privítal rozhodnutie EÚ o odklade termínu brexitu do konca januára a označil ho za “dobrú správu”, ktorá eliminovala “bezprostredné riziko katastrofického” brexitu bez dohody. “Nastal čas dať posledné slovo v otázke brexitu britskej verejnosti,” napísal na Twitteri Khan.